Ana Sayfa Yazı TrueRec: Aranan nitelikler için blok zinciri uygulaması

TrueRec: Aranan nitelikler için blok zinciri uygulaması

PAYLAŞ

Blok zincirine dair yürütmekte olduğu çalışmaların bir parçası olarak SAP’nin Innovasyon Merkezi Ağı TrueRec’i üretti. TrueRec profesyonel ve akademik vesikaları depolamaya yarayan sağlam ve güvenilir bir dijital cüzdan. Bu vesikalar arasında her şey bulunabilir, örneğin:

  • Pasaport, sürücü belgesi veya seçmen kartı gibi kimlikler
  • Üniversite diploması gibi eğitim vesikaları
  • İş hayatı sertifikaları

Neden TrueRec

Kimlik hırsızlığının süregiden bir tehdit olduğu günümüz dünyasında TrueRec gerçek bir blok zinciri uygulaması olarak ortaya çıkıyor. TrueRec kullanıcıların şunları yapmalarına olanak sağlıyor:

  • Kendilerine ait bilgilerin tek sahibi olarak kalmak
  • Bilgilerin doğruluğunu ispatlamak
  • Onları tek bir merkezde toplamak
  • Onları güvenli bir biçimde herhangi biriyle paylaşmak

TrueRec nasıl çalışıyor

TrueRec yeni bir vesika yahut belge yayınladığında kullanıcı vesikayı TRU dosyası olarak ve vesikanın dijital parmak izini (karmasını) ise blok zinciri üzerinde kayıt edildiği haliyle alacak.

Bu, kullanıcının gizliliğini güvence altına almaktadır çünkü vesikaların kendileri (yani kimlik bilgileri) blok zinciri üzerinde depolanmamaktadır. Bununla birlikte, tek hakikat kaynağı blok zinciri sayesinde isteyen herkes kullanıcılardan temin ettiği vesikaların doğruluğunu anında tasdik edebilir. Güvenliği daha da artırmak adına TrueRec sertifikaları da depolamamaktadır. Kullanıcı onları nerede tutacağına karar verebilmektedir. Bu bir PC yahut mobil telefon olabilir.

Kullanıcılar TRU dosyalarını TrueRec uygulama adresinde görebilirler. İddia edildiğine göre uygulama örneğin işverenler, kuruluşlar veya kullanıcı kimi isterse onlar ile sertifika paylaşmayı basit hale getiriyor. Daha da güzeli, bunu herhangi bir zamanda ve yerde yapabiliyor. Bunun karşılığında alıcı, takdim edilen vesikaları blok zinciri üzerindeki karma değeri ile karşılaştırmak suretiyle belgelerin doğrulamasını yapabiliyor.

TrueRec Ethereum temeli üzerine kurulu. Ethereum açık kaynak kodlu, kamuya açık, blok zinciri tabanlı bir dağıtılmış bilgi işlem platformu. Ethereum’da, sözleşmeye dayalı çevrimiçi anlaşmalar yapmaya olanak sunan akıllı sözleşme (komut dizisi oluşturma) işlevselliği bulunuyor.

Kimlerin işine yarayacak

TrueRec kısa süre önce openSAP tarafından verilen “SAP Leonardo için Touch IoT kursuna” kaydolan herkesin kullanımına açık hale getirildi. Bu kurs çevrimiçi bir öğrenim platformu. Kitlesel açık çevrimiçi kurslar (MOOCs) sunuyor.

Şu anda Touch IoT kursunda kaydı bulunan 4500 üzerinde öğrencinin kursu bitirme sertifikaları TrueRec aracılığıyla kendilerine yollanacak. Ardından öğrenciler kendi sertifikalarını daha önce anlatıldığı şekilde idare edebilecekler.

Bu ne anlama geliyor

Vesikaları tasdik etmek nadiren kolaydır. Taklitler yaygındır. Kayıp ve çalıntı da aynı şekildedir. Doğrulama işlemi zahmetlidir. SAP pratik iki uygulama durumunu örnek olarak sunuyor:

  1. İşini yapabilmek için gerekli lisansları sık sık doğrulatmak zorunda kalan bir ticari pilotun durumu.
  2. Bir adayın bilgilerinin doğruluğunu tasdik etmek için uzun geçmiş araştırma faaliyetleri yürüten işçi arayışı içindeki işverenlerin durumu.

Pratik bir blok zinciri uyarlaması olan TrueRec emin dostlar arasında. Microsoft’un duyurusunu yaptığı Azure Blockchain-as-a-Service – Azure Bir Hizmet Olarak Blok Zinciri (BaaS) adlı ürün, işletmelerin blok zinciri üzerine gerçek dünya uygulamaları inşa etmelerini kolaylaştırmayı amaçlıyor. Microsoft’un BaaS stratejisindeki son adımı Enterprise Smart Contracts – Ticari Teşebbüs Akıllı Sözleşmeler adlı duyuru oldu. Azure Blok Zinciri Mühendislik Baş Program Sorumlusu Marley Gray bir blog yazısında şöyle yazdı:

“Müşterilerimiz ve ortaklarımız bize sıklıkla ‘Pekâlâ, şu blok zinciri ağı dedikleri şeylere tahammül etmemi kolaylaştırdınız fakat şimdi ne yapacağım?’ diye soruyorlar”.

Bir azınlığın özel alanı olarak kalmaktansa, TrueRec ve BaaS’ın gösterdiği üzere, blok zincirinin potansiyeli ortaya çıkıyor. Bu, işletmeler için büyük bir ileri adım anlamına geliyor.