Ana Sayfa Yazı DPOS ile EOS _daha dağıtılmış olduğu için_ GFW Saldırısından Etkilenmiyor

DPOS ile EOS _daha dağıtılmış olduğu için_ GFW Saldırısından Etkilenmiyor

DPOS Bitcoin ve Ethereum’dan iki üç kat daha iyi dağıtılmış olduğu için Büyük Güvenlik Duvarı (Great Fire Wall) saldırısına karşı dirençlidir.

PAYLAŞ

Çin’in tüm kripto paralara düzenleme getireceği söylentileri ortalıkta dolaşmaya devam ediyor. Bu söylentiler arasında, madenciliğin durdurulacağı ve İnternet’in giriş çıkış kanallarını kontrol eden büyük güvenlik duvarında (great fire wall – GFW) Bitcoin’in kendisinin budanacağı da bulunuyor. Bununla birlikte, tüm bunların uydurma gibi göründüğünü iddia eden bir mektup dolaşıma girdi, fakat birçokları yine de korktular.

Madenciliğin kapısına kilit vurabilirler mi? Muhtemelen, ve diğer devletlerden çok daha büyük ölçekte. Sebepler iki yönlü: sansür oradaki hayatın normal bir parçası ve düzenlemeler çok daha katı, dolayısıyla (1) sansür işe yarıyor. Buna bir de madencilik şirketlerinin büyük oldukları ve epey kaynak tükettikleri gerçeğini eklersek, onların ortalık yerde olduklarını görebiliriz, (2) büyük karma fabrikalarının gizlenmesi zordur. Dolayısıyla bir faaliyet durdurma emrinin ciddiye alınması kuvvetle muhtemel. Ve gönüllü olarak. Ve gizli ağlarla uğraşmalar, güvercin IP veya amatör telsiz kurcalamalar olmadan.

Dolayısıyla, şu an sahte haber statüsünde olmasına rağmen, Bitcoin ve Ethereum’a bir saldırı yapılması, makul bir ihtimal. Sonuçlar arasında madencilik karma gücünün %80’lik kısmının bağlantısının kesilmesinin yanı sıra, Bitcoin kullanımının ülke içinde tecrit edilmesi de bulunuyor. Bitcoin’in ‘ülke içi’ ve ‘ülke dışı’ zincirlere ayrışma ihtimalinden dahi bahsedilebilir. Böylesi bir senaryo Çin’in çıkarları ile örtüşürken, kalan herkesin çıkarlarına ters düşebilir.

İlginç bir biçimde, ve muhtemelen kasten, DPOS bu saldırıya karşı iyi kötü bağışıktır (ondan etkilenmemektedir). Sebepler basitçe şunlardır: (a) DPOS, madencilikten çok daha fazla dağıtılmıştır ve (b) DPOS, ülke düzenlemelerinin yarattığı şoka çok daha hızlı bir biçimde ve etkinliğini yitirmeden tepki vermektedir.

Madencilik çok daha merkezidir çünkü üzerindeki merkezileşme baskısı (ölçek ekonomisi) çok daha kuvvetlidir. Bitcoin ve Ethereum madenciliği devasa miktarda enerji gerektirir. Eski bir makalede izah edildiği üzere (Güring & Grigg 2011) madencilik, elektriğin ucuz olduğu yere gitmektedir. Değişmeyecek pek çok sebeple şu sıralar bu yerler arasında İç Moğolistan gibi bölgeler bulunuyor. Dahası, birkaç kasa ve harika bir ağa sahip olmak yeterli değil. Büyük bir ardiye (depo) sahibi olmanız gerekiyor. Bu da tüm bunların nerede olduğunu bildiğimiz anlamına geliyor ve kolayca yer değiştirmeleri mümkün değil. Bir sürü elektrik, bir sürü kasa, bir sürü para, bir sürü işçi: Bunlar epey merkezi oluşumlar.

Buna karşılık DPOS kaynak kullanımı bakımından çok daha hafiftir. Kaynakları yerel koşullara bu kadar bağımlı değildir ve taşınmaları çok daha kolaydır. Temelde, her blok üreticisinin birkaç büyük kasa ve iyi bir ağa (İnternet bağlantısına) sahip olması gerekir. Bunlar birçok ülkede mevcuttur. Hatta Viyana’daki Funkfeuer gibi hobi/gönüllü siteleri bile bu işi halledebilir ve birçok ülke fiber hatlar ile evlere gayet hızlı İnternet erişimi sağlamaktadır ve bunun bir iki yıl yeterli olması beklenebilir.

Dahası, topluluk tarafından yalnızca bir tur sonra yani yaklaşık bir dakika içinde yeni üreticiler tayin edilmesi mümkündür. Yani büyük bir ülke harekete geçmeye karar verdiği anda, topluluk rahatsızlık hissederse, bunu hissettiği zaman bir oylama yaparak şüpheli düğümleri ülke dışındaki başka düğümler ile değiştirebilir. Bunlar söylenti üzerine yapılabilir veya söz konusu düğümlerin düşmesi (bağlantılarının kesilmesi) beklenerek, tamir edilmesi gereken yerler böylece ortaya çıktığında tamir işleri yapılabilir.

Bütün bunlar etkin blok üretimine ve o üretimin riskine sıfır etki ile gerçekleşecektir çünkü beklemede olan bir blok üretici havuzu hâlihazırda mevcuttur. Oysa başarılı bir Çin saldırısı dünya genelinde karma hızında %80’lik bir düşüşe ve dolayısıyla çatallanma ihtimaline sebep olacaktır.

Bitcoin hashrate distribution

Teori bu şekilde. Rakamlar ne söylüyor? Eğer merkezsiz olma halinin geçerli olduğunu gösteren uygun bir belirteç olarak %75 seçersek, yukarıdaki tabloya bir göz gezdirerek, Bitcoin madenciliğinin %75’ini 8 madencilik havuzunun yaptığını görebiliriz. Aşağıdaki tablodaki Ethereum ise, 5 rakamı ile çok daha kötü bir haldedir.

Ethereum hashrate distribution

Bu meyanda, DPOS matematiğe dayanmaktadır. Bloklar 21 üreticinin birine her tur bir tane düşecek şekilde dağıtılmaktadır ve ardından karıştırılmaktadır. Yani 21 üreticinin %75’i… yuvarlak hesap 16 eder, diğerlerinde olduğu gibi.

Dolayısıyla, DPOS Bitcoin’den de Ethereum’dan da daha (iyi) dağıtılmıştır; eğer %75 kıstası bir rehber olacaksa, 2 ya da 3 kat daha iyi dağıtılmış. Eğer bir zincir az sayıdaki havuzun hâkimiyeti altındaysa ve o havuzlar yerleri bilinen, çatallanma saldırılarına açık konumlarda iseler, bir Bitcoin ya da Etherum ağında binlerce düğüm olduğu gerçeği hiçbir anlam ifade etmez. Çin’de olduğu gibi. %80 gibi.