Ana Sayfa Yazı BitTorrent Ölmedi!

BitTorrent Ölmedi!

PAYLAŞ

Evrim geçiren internetin merkezsizleştirilmesi konusunda en çok göze çarpan araçlar şüphesiz Bitcoin ve blokziciri teknolojisi olabilir. Fakat endüstri ve ticaret için bir takım değişimlere yol açacağı öngörülen bir diğer teknoloji ise eşten-eşe dosya paylaşımlarının yapıldığı BitTorrent.

Bitcoin ve blokzinciri teknolojisi eşten-eşe protokoller kullandıkları için çoğunlukla BitTorrent projelerinde hayata geçiriliyorlar.

Doğrudan Dosya Paylaşımı

WebRTC (gerçek-zamanlı web iletişimi) tabanlı bir BitTorrent istemcisi olan WebTorrent, hiçbir şey yüklemeden yada yapılandırmadan kullanıcılarının doğrudan tarayacılarından dosya paylaşabilmelerine olanak tanıyor.

WebTorrent üzerinde çalışan 25 yaşındaki programcı Feross Aboukhadijeh şunları söylüyor:

WebTorrent tıpkı BitTorrent gibi bir şey, tek farkı tarayıcıda çalışıyor olması. Yani WebTorrent ile blokzincirleri arasındaki ilişkiyi BitTorrent ile blokzincirleri arasındaki ilişkinin aynısı olarak düşünebilirsiniz. Aslen, bu iki P2P teknoloji çoğunlukla birbirilerini tamamlarlar, bunun örneklerini daha önce Web2Web (bir WebTorrent projesi) gibi projelerde gördük. Mesela, ZeroNet bedava ve sensörlenemez web siteleri kurmak için BitTorrent ve blokzinciri kullanıyor.

Aboukhadijeh aynı zamanda siteleri daha hızlı ve ucuz hale getirmek için kullanılan eşten-eşe içerik dağıtım ağı (CDN) olan PeerCDN’in de kurucusu.

PeerCDN, web sitesi içeriklerinin eşten-eşe verimli bir şekilde dağıtılması için kullanılan, WebRTC tabanlı gelecek-nesilli bir CDN. PeerCDN 2013 Mart ayında Aboukhadijeh, Abi Raja, ve John Hiesey tarafından kurulduktan sonra aynı yıl yani 2013’ün Aralık ayında Yahoo’ya satıldı.

WebTorrent Bedava

PeerCDN’in aksine WebTorrent MIT lisansı altında lisanslandırılmış ücretsiz bir yazılım.

Aboukhadijeh’in söylediğine göre, PeerCDN ve WebTorrent teknik düzeyde farklı hedefler gözetilerek oluşturulmuş.

PeerCDN düşük-gecikmeli indirmeler ve daha hızlı eş bulunması için optimumlaştırıldı. Bu şu anlama geliyor: istemci ve site sahibi dosya URL’lerinin içerik hashlerine eşlemlenmesi için merkezi sunuculara güvenirler.

Diğer tarafta ise, WebTorrent istemcilerin merkezi bir sunucuya güvenmelerine gerek duymaz.

WebTorrent istemcisi herhangi bir torrent dosyası yada magnet bağlantısı için, sunuculara yada eşlere hiç bir noktada güvene gerek duymadan dosyayı indirir.

 

Netflix WebTorrenti Araştırıyor

Netflix şimdiden WebTorrent ile ilgileniyor.

Netflix merkez ofisinde WebTorrent’i sergilemek bayağı güzel bir duyguydu. Herkesin Netflix izlediği ve Comcast gibi internet hizmeti sağlayıcılarına ait yükleme bandının tıkandığı yoğun saatlerde yardımcı olabilecek WebTorrent ile gerçekten çok ilgilendiler. WebTorrent, Comcast-Netflix arasındaki yoğun trafiğe girmeye gerek duymadan Comcast abonelerinin aralarında verileri paylaşmalarına imkan sağlayabilir.

 

Eş-Destekli Dağıtım

Kendi web sitesindeki bilgilere göre WebTorrent’in heyecan verici kullanışlarından biri deeş-destekli dağıtım. Internet Archive ve Wikipedia gibi kar amacı gütmeyen projeler ziyaretçilerin yardımcı olmalarını sağlayarak hosting maliyetlerini düşürebilirler. Popüler içerikler ucuz ve hızlı bir şekilde tarayıcıdan-tarayıcıya sunulur. Nadiren erişilen içerik ise kaynak sunucu tarafından HTTP üzerinden gönderilir.

CDN’lerden uygulama dağıtımına kadar ticari kullanım şekilleride mevcut.

WebTorrent çeşitli kullanım alanlarını web sitelerinde sıralıyor. Bunlardan biri de renkli koinler. Bu, blokzincirinde dijital varlıklar oluşturmak için kullanılan açık bir protokol, bir diğeri ise WebTorrent tabanlı meta verilerle dijital token oluşturulması.

Web2Web WebTorrent Project

Toorentfreak adlı website de yayınlanan bir yazıya göre, WebTorrent ve bitcoin ile çalışan Web2Web projesi herkese güncellenebilir ve dayanıklı web siteleri oluşturmalarına imkan sağlıyor. GitHub sitesindeki bilgilerine göre Web2Web, sunucusuz ve alansız bir web sitesi.

Web2Web GitHub sitesi, web sitelerine, sunucularının yada alanlarının hakimiyetini kaybetmek suretiyle el koyulduğunu vurguluyor. Web sunucusunun ve alanın torrentler ve blokzinciriyle yer değiştirmesiyle geriye el konulacak hiç bir şey kalmıyor.

Tarayıcı içindeki index.html dosyasını açtığınızda şunlar oluyor:

İçinde OP_RETURN kodu bulunan en son dışarı gitmiş işlem 1DhDyqB4xgDWjZzfbYGeutqdqBhSF7tGt4 bitcoin adresinde aranıyor. Kodun içerisinde webpage.html’ye ait bir torrent infohash var.

2. Webpage.html torrentten WebTorrent aracılığıyla indiriliyor ve gösteriliyor.
Sunucusuz güncellemeler yapabilmek için güncellenen webpage.html’nin torrenti oluşturuluyor ve 1DhDyqB4xgDWjZzfbYGeutqdqBhSF7tGt4 adresinden gönderilen yeni bitcoin işlemini içine o torrentin ifohash’i ekleniyor.

Kullanıcılar bu bitcoin adresine küçük miktarlarda bitcoinler göndererek kaydolabiliyorlar.

Web sitesinde belirtildiğine göre, bitcoin ödemeleri kullanılarak sunucusuz e-ticareti web siteleri kurmak mümkün olabiliyor. Kullanıcılar Web2Web geçitinde dağıtık web sayfası oluşturabilirler.