Ana Sayfa Yazı Bitcoin Cash Zorluk Ayarlamaları Ağın Uyum Sağlayıp Gelişmesini Sağlıyor

Bitcoin Cash Zorluk Ayarlamaları Ağın Uyum Sağlayıp Gelişmesini Sağlıyor

PAYLAŞ

Bitcoin Cash ağının dünyada kendine bir yer edinmek için zamana ihtiyacı var. Madencilik zorluğunda yapılan birkaç ayarlamanın ardından taşlar ağır ağır yerine oturmaya başladı. Zorluk derecesi Bitcoin’in kendisine kıyasla epey düşük kalsa da, görünüşe bakılırsa BCH ağı adım adım hızını alıyor. İlaveten, Bitcoin madenciliği halen BCH madenciliğinden önemli ölçüde daha kârlı bir iş.

Bitcoin Cash ağının halletmesi gereken daha epey iş var

Bitcoin Cash ağı ortaya çıktığından beri birkaç pürüzle karşı karşıya kaldı. Başlangıçtaki yüksek zorluk seviyesi, yeni bloklar üretilmesini zor kılmıştı. Aslına bakarsanız çoğu kez iki blok arasında saatlerce zaman geçiyor. Bunun başlıca sebebi madencilik zorluk seviyesi olsa da, BCH için şu sıralar aman aman bir madencilik desteği bulunmaması da sebeplerden bir tanesi. Bu ikinci kısımla ilgili şaşılacak bir şey yok, ne de olsa madenciler kaynaklarını daha kârlı çözümlere yönlendirecektir. Bitcoin Cash bunlardan bir tanesi değil fakat bu durum değişebilir.

Buna ek olarak, Bitcoin Cash şebekesinin karma (özetleme, hash) gücü çok düşük. Hash hızı artış kaydediyor fakat halen, asıl Bitcoin hash hızına göre epey düşük seyrediyor. Makalenin yazıldığı sırada Bitcoin Cash ortalama 240 petahash/saniye karma hızına sahipti. Şu sıralar madenciliğinin ne kadar az kârlı olduğu göz önünde bulundurulursa, bu gayet sağlam bir hız değeri. Gün geçtikçe daha fazla madencilik havuzunun BCH’ye destek vermeye başladığını görüyoruz. Görünüşe bakılırsa Bitclub da artık ağda blok üretmeye başladı ki bu olumlu bir işaret.

Daha fazla madencilik havuzunun BCH’ye destek vermesi blok üretim süresini de epey aşağı çekecektir. Şimdilik bu iş oldukça gelişigüzel seyrediyor. Bazı blokların bulunması bir saat sürerken, diğerleri beş dakika ara ile gelebiliyor. Nihayetinde bütün olay havuzun şansı ve madencilik zorluğu ile alakalı. Söz konusu zorluk derecesi görünüşe göre epey iniyor çünkü son iki ayarlama, işleri yoluna sokmaya yardımcı oldu.

Bitcoin ve BCH arasındaki güç farkı

BCH ağındaki zorluk derecesi özgün Bitcoin zincirindekinin yaklaşık %17’sine denk geliyor. Hash hızı da nispeten düşük olduğu halde, zorluk derecesindeki farkın epey büyük olduğuna şüphe yok. Bazı insanlar bunun “hileli” olduğunu düşünüyorlar fakat kimse alışılageldik hash hızının kesirleri kadar güç ile ana zincirinkine denk bir zorlukta madencilik yapılmasını beklememelidir. Eğer herhangi bir sebeple Bitcoin büyük miktarda karma gücü kaybına uğrarsa, onun da zorluk seviyesi buna göre ayarlanacaktır.

Ne yazık ki zorluğun düşük olması BCH madenciliğini daha kârlı hale getirmiyor. Şu anda Bitcoin madenciliği BCH’ye kıyas ile aşağı yukarı %150 daha fazla kâr getiriyor. Bununla birlikte, kısa süre önce bu rakam %270 civarındaydı. Tüm bunlar, doğru yönde ufak adımlar atıldığını ve her şey yerli yerine oturana kadar biraz zamana ihtiyaç olduğunu gösteriyor.

Gerçekten de hiç kimse Bitcoin Cash’in daha ilk günden Bitcoin’e rakip çıkacağını ummamıştı. Gelecekte de bunu asla yapamayabilir. Gel gelelim, birçok insan artık SegWit ve büyük bloklar arasında bir tercihe sahip olmaktan mutlu. BCH’nin parlak bir geleceği olup olmadığını zaman gösterecek. Kat edilmesi gereken daha epey yol olduğu halde, şu sıralar işlerin her geçen gün daha iyiye gittiği görülüyor.