Ana Sayfa Yazı Kar Peşinde Havuz Değiştiren Madenciler Sebebiyle Bitcoin Cash En Uzun Zincire Sahip...

Kar Peşinde Havuz Değiştiren Madenciler Sebebiyle Bitcoin Cash En Uzun Zincire Sahip Oldu

Bitcoin Cash (BCH) ağı neredeyse bir ayı geride bıraktı ve görünüşe göre gün geçtikçe daha da güçleniyor. 22 Ağustos itibarı ile BCH zinciri BTC’nin blok zincirine kıyasla 959 blok daha uzun olmanın yanı sıra o gün kısa bir süre boyunca en yüksek karma (hash) gücünü kendine çekti.

PAYLAŞ

Karlılık peşinde koşan madenciler bir zincirden diğerine sıçrıyor

1 Ağustos’ta gerçekleşen zoraki çatallanmanın ardından 4385 blokun eklendiği BCH zinciri, serüvenine devam ediyor. Hâlihazırda BCH blokları kazdığı bilinen altı adet madencilik havuzu bulunuyor: BTC.top, ViaBTC, pool.Bitcoin.com, F2Pool, Antpool ve BTC.com. Ayrıca BCH ağı karma hızının kabaca yüzde 19’unu zapt eden üç “meçhul” madenci de bulunuyor.

Bu hafta başında BCH madencilik zorluğu yukarı yönde ayarlanınca BTC madenciliği daha karlı hale geldi. Gel gelelim, 24 Ağustos’ta BCH blok zincirinde birkaç kere zorluk düşüşü yaşandı. Köken zincire (BTC blok zincirine) kıyasla BCH zorluğu şu sıralar %10 seviyesinde seyrediyor.

Zorluk ayarlamaları sırasında bir zincirden diğerine sıçrayıp duran madenciler sebebiyle bu iki zincirin zorluk seviyeleri arasında ilginç bir ilişki ortaya çıkmıştı. 22 Ağustos tarihinde kısa bir süre boyunca BCH protokolü, BTC karma hızının tamamının üzerine çıktı. Şimdilerde köken zincirin karma hızı yalnızca bir exahash daha yüksek seyrediyor.

Aşağı yönlü zorluk ayarlamaları ve yeni altyapı duyuruları

Yazının yazıldığı sıralarda BTC kabaca saniyede 4.3 exahash seviyesinde bir karma (hash) gücünü kendine çekerken, BCH karma hızı 3.2 exahash seviyesindeydi. Madencilerin kar peşinde koşarken oradan oraya sıçramalarının nedeni, 2016 blokta bir yeniden hesaplanan BTC zorluğuna kıyasla, BCH’nin geçen zaman ortancası hesabıyla yaşadığı zorluk düşüşlerinin çok yüksek olmasıdır. Gel gelelim, bitcoin fiyatı epey yükseldiği için şimdilerde BCH zincirinde madencilik yalnızca %5 daha fazla kar getiriyor.

BCH destekçileri ağa daha fazla altyapı desteğinin verildiğini de gördüler. Geçtiğimiz hafta Blokchain.info, cüzdanlara kısa süre içinde bir ihraç (ayıklama) aracı ekleneceğini duyurdu. Üstüne sosyal medya girişimi Yours ağı, Litecoin’den BCH’ye geçeceğini açıkladı. Dahası, kâğıt cüzdan üreteci gibi diğer projeler üzerinde çalışmalar da devam ediyor ve yeni Exodus cüzdanı (Eden) da BCH uyumlu olacağını açıklamış bulunuyor.

Nchain ve Craig Wright Bitcoin Cash ile ilintili olduklarını kabul etmiyorlar

BCH zincirinin geçtiğimiz birkaç haftadır gösterdiği başarılara ek olarak, Nchain’in başmühendisi Craig Wright kısa süre önce bitcoin cash geliştiricileri tarafından ortaya konan çabaları alkışladığını belirtti. Dahası, Wright ve şirketi Nchain, BCH projesinin arkasında olmadıkları duyurusunu yaptılar. Birçokları, “meçhul” madencilik gücünün arkasında bu şirketin olduğu varsayımını yapmıştı.

Wright, “Bitcoin Cash girişiminin arkasında benim bulunduğum ifadesini içeren tüm yorumlar gerçek dışıdır çünkü böyle bir şey söz konusu değil” diye izah ediyor.

Bununla birlikte, gerçekten merkezi olmayan (dağıtılmış), daha hızlı ve verimli bir işlem kapasitesine sahip olan uçtan uca bir elektronik para geliştirmeyi amaçlayan Bitcoin Cash’in arkasında her kim varsa, çabalarını alkışlıyorum.

Nchain CEO’su Stefan Matthews da Wright’in ifadelerini tasdik ederek, şirketlerinin bitcoin cash projesini desteklemediğini basına anlatıyor.

Matthew ekliyor: “Düşük ücretle ve güven verici bir biçimde onaylama yapan, oturaklı bir parayı dünyaya kazandırmaya dayanan ilkelerini ve ayrıca kısıtlanmamış büyümeyi teşvik, küresel tanıtım ve merkezsiz geliştirme gibi çabaları doğru buluyoruz. Bitcoin Cash ve arkasındaki sorumlu her kimse, başarılar diliyoruz.”