Ana Sayfa Yazı Besin Zincirindeki En Sağlam Halka Blok Zinciri Olabilir

Besin Zincirindeki En Sağlam Halka Blok Zinciri Olabilir

Bulut tabanlı, paylaşımlı ve şeffaf kayıtlar tutulması, gıda zinciri boyunca şeffaflığı ve izlenebilirliği iyileştiriyor.

PAYLAŞ

Blok zincirinin ne olduğunu biliyor musunuz? Hayır, blok zinciri yol tutuşunu artırmak için tekerleklere takılan ya da aracınızı çamurdan çıkarmak için kullanılan bir şey değildir. Blok zinciri, görebileceğiniz, koklayıp tadına bakabileceğiniz bir şey değildir, tabi eğer bir bilgisayar değilseniz.

Basit bir ifade ile blok zinciri, kayıt tutmak için kullanılan paylaşımlı, takip edilebilir ve şeffaf bir kütük (hesap) defteridir. Ticari bir şebekedeki tüm üyelerin üzerinde anlaştığı bilgileri tutan blok zinciri, bu zincirin üyeleri arasında mutabakat sağlandığı takdirde, bilgileri kalıcı hale getiriyor. İnsanlar ödeme zincirinde neler olduğunu anlayabiliyorlar fakat bunları gerçekleştiren aktörlerin kim olduklarını anlayamıyorlar.

Birçok çiftçinin gözüne biraz acayip görünseler de blok zincirleri gıda sisteminin güvenliğini, emniyetini ve verimliliğini dönüşüme uğratabilir.

Alltech şirketindeki kurumsal hesapların başkan yardımcısı ve baş innovasyon sorumlusu Aidan Connoly şöyle söylüyor: “Blok zinciri en heyecan verici dijital teknolojilerden biri. Aynı zamanda kavraması en zor olanlardan biri.” Connoly, blok zincirinin tarım alanında muhteşem uygulamaları olduğunu ve bunların en önemlisinin gıda güvenliği olduğunu söylüyor. “Çiftçiler olarak, örneğin, besi hayvanlarımızın nereden geldiğini insanların bilmesine alışık değilizdir. Aynı zamanda, bir hastalık salgını olduğunda onu kaynağına kadar takip edebilmek isteriz.” Connoly, blok zincirinin, güvenliği artırırken aynı zamanda oyuncuları da koruyabileceğini söylüyor.

Connoly, Çin’de blok zinciri teknolojisi kullanımına geçen ve ondaki potansiyelden, onu, ABD ve dünyada iş yaptığı diğer bölgelere getirecek kadar etkilenen Walmart’a işaret ederek, blok zincirinin potansiyelini ifade ediyor. Eğer Walmart bu teknoloji ile başarılı olursa, diğer perakendecilerin de onu takip edecekleri kesin. Connoly şöyle devam ediyor:

“Takip edilebilirlik, geleceğimizin temel bir parçası olacak. Tüketici güvenini geri kazanmak önemlidir ve inanıyorum ki blok zinciri, tüm sırlarımızı açık etmediğimizi ve marjımızı gıda perakendecilerine vermediğimizi bilerek bunu güven içinde yapmamıza olanak sağlıyor.”

Purdue Üniversitesinde seçkin bir ekonomi profesörü olan Michael Boehlje, başka sektörlerin de blok zinciri teknolojisi kullandığını söylüyor. Örneğin elmas sektörü bu teknolojiyi elmasların konumunu ve özgünlüğünü takip etmenin yanı sıra, bu değerli taşların elde edilişinde kullanılan yöntemleri teyit etmek amacıyla da kullanıyor. “Tüm bu takip edilebilirlik ve gıda güvenliği konuları, blok zincirinin tarım sektöründe yarattığı en büyük etki olacak.”

Yeni teknolojik eğilimleri analiz eden Davis Wright Tremaine şirketinin ortaklarından Lance Koonce, blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen çok sayıda firma olduğunu söylüyor. Koonce, blok zinciri teknolojisinin verimlilik, şeffaflık ve gıda güvenliği gibi hususlarda gıda sektörünü gerçekten dönüşüme uğratabileceğini fakat çözülmesi gereken birçok husus olduğunu söylüyor. Bu hususlar arasında doğrulama ve ödemelerin idaresi gibi konular bulunuyor. Dahası, gıda sektöründeki herkes blok zincirinin sunduğu artırılmış şeffaflık için hazır değil.