Ana Sayfa Yazı Şu Ana Kadar Segwit Ne Sundu?

Şu Ana Kadar Segwit Ne Sundu?

Yıllardır Bitcoin'in ölçeklendirme problemine çözüm olarak sunulan Segwit bu problemi gerçekten çözebilir mi?

PAYLAŞ

Ayrılmış tanık (Segregated Witness) aylardır, aslında yıllardır, Bitcoin’in ölçeklenme probleminin çözümü olarak öne sürüldü. Yalnızca Segwit Çekirdek’in (Segwit Core) yankı odasında değil, bunun yanı sıra birçok önde gelen ana akım haber kaynaklarında. Bu durumda yatırımcıların ezici çoğunluğunun Segwit’e, Bitcoin’i sıkışıklık darboğazından kurtaracak olan umut verici çözüm olarak bakmasında şaşılacak bir şey yok.

Segwit’in ölçeklendirme problemine bir çözüm olarak sunulduğunu göz ardı edemeyiz. Aşağıdaki örnek bağlantılarda bunun delilleri görülebilir:

Segwit aktive edildiği andan günümüze kadar neredeyse 3 ay geçmiş bulunuyor. Segwit1x işlemlerinin yaklaşık %13’ü Segwit tabanlı ve (13 ve 14 Ekim günlerinde görüldüğü üzere) etkin blok kapasitesi 1MB’den 1.02MB’ye çıkmış bulunuyor.

Öyleyse gerçekte bize sunulan nedir?

Yukarıdaki grafikte görülebileceği üzere, yumuşak çatallanmanın doğasına uygun olarak, Segwit işlemlerinin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu, standart Bitcoin protokolü ile geriye dönük uyumluluğu temin etmek içindir. Bu sayede Segwit işlemleri artarak çoğunluğu oluşturana değin hem Bitcoin hem de Segwit işlemleri yan yana var olabilmektedir. %100’e erişmesinin ne kadar zaman alacağını izlemek ve not etmek muhakkak ilginç olacaktır. Kesin olan bir şey var ki o da bu zamanın uzun olacağı. Şu anda rakam ivme kaydediyor.

 

Etkin 1.02MB blok boyutu düşünülürse, şimdiye kadar yatırımdan alınan geri dönüş şok edici biçimde düşüktür. Fakat herkesin Segwit kullandığı bir noktaya geleceğimizi ve madencilerin azami boyuta sahip bloklar kazacağını farz etsek bile, nereye varmış olacağız? Sektördeki birçokları tarafından 1.4 – 1.6 kat kapasite artışı olacağını tahmin eden hesaplamalar yapıldı bile. Fakat tartışma aşkına, Segwit Çekirdek’in anlatısını kabul edelim… Ciphrex CEO’su ve Segwit Çekirdek sözcüsü Eric Lombrozo, kullanıcıların 1.8 katlık bir kapasite artışı bekleyebileceklerini belirtti.

Böylesine yaygın bir biçimde reklamı yapılan bir güncelleme için, bu tip bir artış, hangi dünyada küresel ölçek sağlar? Kısa cevap; sağlamaz.

Segwit esasında ölçeklendirmeye terstir. İzin verin izah edeyim.

Gerçek şu ki, basit bir 2MB zorunlu çatallanması, Lombrozo’nun Segwit için belirttiği 1.8 kat artıştan çok daha fazla kapasite sunardı. Segwit ile ilgili genellikle söylenmeyen bir gerçek, onun ağır bir blok yükü getirdiği gerçeğidir. Aslında 4MB seviyesinde en çok 1.6 (veya Lombrozo’nun rakamını kabul ederseniz 1.8) kat artış olmasını umabiliriz. 4 kat boyut karşılığında yatırımın geri dönüşü olarak cömert bir 1.8 kat elde etmek, ölçeklendirmeye terstir.

Küçük blok kampının anlatısı ise artık ikinci katman çözümlere baktığımızdır ve oyun içinde kural değiştirmekten ibaret olan asıl kedi fare oyununa tekrar geri dönüyoruz. Lightning Network şu anda kendi ölçeklendirme problemlerine sahip… İkinci katman çözümler pekâlâ gelebilir fakat bu suni sınırı korumak için takınılan bu militanca ve katı tutumun bir izahı yok. Segwit’in kendisinin de, yukarıda belgelendirildiği üzere ölçeklendirme çözümü olarak sunulmuş olduğu gerçeğinin de izahı yok.

Segwit işlemlerin işlenebilirliği (transaction malleability) hususunda bir ‘tamir’ içermektedir ve Segwit için yapılan politik baskının başlıca sebebi de aslında budur. Fakat işlenebilirliğin ille de ‘bug’ olduğu söylenemez.. Segwit’in sunduğu işlenebilirlik ‘tamiri’, patentlediği zincir dışı çözümleri hayata geçirmek için Blockstream’e sağlam bir zemin sunuyor. Fakat belki de bu konuyla ilgili daha en başından beri dürüst olunsa, herkes için daha iyi olabilirdi.

Bu hikâyeyi nereye çekersek çekelim, Segwit aslında Bitcoin’in ölçeklenebilirlik problemine bir çözüm değildir. Yatırımdan alınan geri dönüşü izah etmek adına (4MB = 1.6M kapasite artışı), bu durum tek şeritli bir yolu 4 şeride çevirerek, sürücülerin boştaki iki şeridi kullanmalarına izin vermemeye benziyor. Tabi ya, bu fazladan şeritler tanık bilgileri için ayrılmıştır. Segwit sahte iddialar ile pazarlanmıştır.

Bitcoin küresel başarı elde etmek için ciddi biçimde ölçeklendirilmeye ihtiyaç duyuyor. “İlk katmanı sıkıştıralım ama ikinci katmanı inşa edelim” söylevi en iyi ihtimalle mantığa aykırıdır. İkisi birbiri ile karşı karşıya olmak zorunda değildir.