Ana Sayfa Haber Yeni Blok Zinciri Uygulaması Oy Verme Şeklimizi Değiştirmeye Hazır

Yeni Blok Zinciri Uygulaması Oy Verme Şeklimizi Değiştirmeye Hazır

Akışkan demokrasi ile blok zinciri teknolojisini bir araya getiren Sovereign insanların önemli hususlarda güvenle ve kolayca oy vermelerine olanak sağlıyor.

PAYLAŞ

Dijital Cüzdanınız ile Oy Vermek

Yeni bir kripto para birimi insanlara oy vermek için daha iyi bir yöntem sunmayı umuyor. Bu yöntemi kullanmak için bitcoin ve diğer kripto para birimlerini mümkün kılan dijital kütük defteri teknolojisi olan blok zinciri teknolojisi hakkında herhangi bir bilgi sahibi olmak gerekmiyor.

Sovereign uygulaması blok zinciri ile akışkan demokrasiyi bir araya getiriyor. Akışkan demokrasi, insanların bizzat kendilerinin meseleler üzerine doğrudan oy vermelerine yahut oylarını temsilcilere aktarmalarına imkan vererek, halkın oylar üzerinde daha geniş denetim sahibi olmasını sağlıyor.

Uygulamanın arka planındaki geliştirici olan Democracy Earth, bu türden bir demokrasi ile ilgili bir dizi problemi bu uygulamanın çözebileceğine inanıyor. Bu problemler arasında popüler kullanıcıların sıhhatsiz seviyelerde oy desteği toplama kabiliyetine sahip olmaları ve seçmenlerin, sayıları sınırsızmış gibi görünen seçim gerektiren konular sebebiyle yorgun düşme eğiliminde olmaları da bulunuyor.

Democracy Earth’ün kurucu ortaklarından Santiago Siri’nin New Scientist’e açıkladığı gibi, Sovereign kullanıcılarının her birine kayıt sırasında sınırlı sayıda sikke (token), yani “oy hakkı” tahsis edilecek. Ardından kullanıcılar ağ üzerinde örgütlerin bir parçası olarak, oy verebilecekler. Bu örgüt bir şirket ya da devlet gibi, herhangi bir örgüt olabilir.

Kullanıcılar, oylarını nereye vereceklerine karar vermeden önce konular üzerine tartışmalar ve münazaralar yapabilecekler. Bir konu ile ilgili olarak yalnızca bir adet oy veya o konuyla ilgili güçlü hisler besleniyorsa, birden çok oy verme imkânı dahi olacak. Bu oylar zaman içinde kullanıcıların hesaplarına geri yüklenecek.

İlk Denemeler

Sovereign’in ilk testinde kullanıcılar Columbia ile bir asi gurubu arasındaki gayri resmi bir anlaşma üzerine oy verme imkanına sahip oldu.  Her kullanıcıya, anlaşmanın yedi ana ciheti üzerine diledikleri şekilde dağıtabilecekleri 100 rey hakkı tanındı.

Oy verme sürecinin sonunda anlaşma reddedildi, aynen resmi referandum sırasında olduğu gibi. Fakat Sovereign, insanların gerçekten destek vermeye yanaşmadıkları yalnızca bir anlaşma hususu olduğunu ortaya çıkardı. Bu da, geleneksel evet/hayır oylamaları sırasında mümkün olmayan bir biçimde konunun iç yüzünü anlamak için, bu uygulamanın bir yol sunduğunu gösterdi.

Oylarda usulsüzlük yapılması her zaman ciddi bir sorundur fakat Sovereign ile verilen oylar bir blok zinciri üzerinde kaydedildiği için Siri’ye göre, bu oylarda usulsüzlük yapılması neredeyse imkânsızdır. Siri “blok zincirini yozlaştırmak mümkün değildir” diyor. “Oyların kayıt usulüne kimse müdahale edemez yahut onda tahrifat yapamaz ve bu da demokrasi için hayati önemdedir.”

Bununla birlikte blok zinciri üzerindeki işlemler herhangi biri tarafından görüntülenebilir ve bu da oyların rengini gizli tutmayı zor bir hale getirir. Gel gelelim bazı blok zinciri tedarikçilerinin anonimlik sağlamanın yollarını keşfetmiş olmaları bu özel kusurun giderilmesine yardımcı olabilir.

Sovereign’in yıl sonunda kamunun kullanımına sunulması bekleniyor fakat Democracy Earth bu haftanın sonunda ürünün resmi tanıtımını yapmayı planlıyor. Bir dizi Güney Amerikalı siyasi partinin çoktan uygulamaya ilgi duyduklarını belirttikleri söyleniyor ve Siri bunun İnternet destekli demokrasinin yaygın bir biçimde benimsenmesini tetikleyeceğini umuyor.