Ana Sayfa Haber Tarayıcıda Bitcoin: Google, Apple ve Diğerleri Kripto Uyumlu API Geliştiriyor

Tarayıcıda Bitcoin: Google, Apple ve Diğerleri Kripto Uyumlu API Geliştiriyor

En büyük teknoloji firmalarından bazı yazılımcılar, kripto para birimi kullanarak çevrimiçi alışveriş yapmayı yakın zamanda kolaylaştıracak olan bir tarayıcı API’si geliştiriyor.

PAYLAŞ

World Wide Web Consortium’un (W3C) girişimi sonucunda Microsoft, Google, Facebook, Apple ve Mozilla gibi şirketlerin desteğiyle başlanan çalışmalar sayesinde ilk kez 2013 yılında tasavvur edilmiş olan para birimi ayırt etmeyen İnternet ödeme standardının oluşturulmasına yönelik somut bir adım atıldı. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin momentum kazanmaya devam etmesine benzer bir biçimde bu girişim de, bir ödeme teknolojisi olarak kripto paraların her geçen gün daha geniş kitlelerce benimsendiğine işaret ediyor.

Gerçekten de W3C blok zinciri teknolojilerine yıllar geçtikçe artan bir ilgi gösteriyor. W3C geçen Haziran’da ilk blok zinciri atölyesine ev sahipliği yapmıştı. Katılımcılar toplantıda bu teknoloji için standartlar üretmek ve kullanımını daha demokratik hale getirmek konusuna ilgi göstermiş olsalar da, o tarihte resmi bir iş planı yapılmamıştı. Fakat bu durum değişti.

Perşembe günü açıklandığı kadarıyla, tarayıcı için geliştirilen API şu anda Google Chrome, Microsoft Edge, Apple Webkit, Mozilla Firefox, Samsung İnternet Tarayıcısı ve Facebook uygulaması içindeki tarayıcı için uyarlanma aşamasında bulunuyor. Ödeme talep API’si faaliyete geçtiğinde, bitcoin, ether ve kullanılabilen diğer tüm kripto para birimlerinin yanı sıra daha geleneksel çevrimiçi ödeme yöntemleri de doğrudan doğruya tarayıcıya kaydedilebilecek.

Ardından kullanıcılar ödeme yapmak istediklerinde aşağı doğru açılan bir menüdeki desteklenen ödeme yöntemleri listesinden bir tanesini seçebilecekler; adeta hâlihazırda kullanılmakta olan otomatik form doldurma özelliğinin bir uzantısı gibi.

W3C’nin ödemeler üzerine faaliyetlerine liderlik eden Ian Jacobs bunu göz önüne alarak, yazılımcıların, kullanılmasını istedikleri ödeme yöntemleri için kod yazmaya başlamalarının tam zamanı olduğunu söylüyor.

Bir kriptopara haber sitesiyle yaptığı özel bir röportaj sırasında Jacobs, şöyle dedi:

“Blok zinciri tabanlı ödeme yöntem tanımlamaları yazmak ve API’yi test etmek isteyen insanların harekete geçmesi için iyi bir fırsat. Şu an buna benzer bir dönemde; birlikte işlerlik sağlama ve test etme aşamasındayız.”

Kararlı hal

W3C’nin “kapsamlı bir uyarlama” olarak bahsettiği API’yi geliştiren ekip onu, kullanıcılara daha fazla ödeme seçeneği ve satıcılara ise daha güvenli bir online kasa (yani ödeme toplama aracı) sunmanın bir yolu olarak görüyor.

Bu büyümenin bir parçası olarak, Safari ve Apple App Store’a güç veren Webkit tarayıcı motoru bu ayın başlarında çalışmayı “değerlendirme” aşamasından “geliştirme” aşamasına terfi ettirdi. Bununla birlikte, yapılması gereken daha ileri düzey işler onları bekliyor.

“W3C’ün kendi yürüttüğü süreçte ortaya çıkan teknik şartname artık yeterli olgunluğa ulaştığı için taslak durumundan kararlı hal durumuna geçtik” diyen Jacobs ekliyor:

“Bu da API’nin neler yapacağını artık bildiğimiz anlamına geliyor. Uyarlamaların güvenli hale gelmeleri ve aynı şekilde davranmaları için deneme amaçlı kurgular oluşturuyoruz ve tarayıcıların birlikte işlerliği üzerinde çalışıyoruz.”

W3C’nin standart oluşturma çabaları yavaş ilerlemekle ünlü. İşler topluluk gruplarından çalışma gruplarına geçiyor ve tüm bunlar yıllar sürebiliyor. Tim Berners-Lee’nin oluşturduğu konsorsiyum epey itibar sahibi olduğu halde kripto para birimi girişimcilerinin bu gruba katılmakta tereddütlü davranmalarının sebeplerinden biri de işte bu yavaşlık.

O kadar hızlı değil

Gel gelelim, sürecin ilerleyen aşamaları dile kolay, yapması ise o kadar basit değil.

Satıcıların API entegrasyonunu tamamlayarak kabul etmek istedikleri ödeme yöntemlerini seçmeleri gereken bu aşama, Jacobs’a göre çöpçatanlık işine benziyor. Bu aşamada kullanıcıların tarayıcı eklentisini indirerek, hangi ödeme yöntemlerini kullandıklarının işaretini vermeleri gerekecek.

Bir diğer deyişle, satıcıların bu yeni ödeme yöntemlerini göz önünde bulunduran İnternet siteleri hazırlamaları gerekecek ve kullanıcıların ise Jacobs ve ekibinin “yazdıkları protokolün dilini konuşan” cüzdanlar edinmeleri gerekecek. “Ekosistem, satıcı ve kullanıcı taraflarını bu yolla bir araya getirecektir.”

W3C halihazırda zaten hem kripto para birimlerini hem de kredi kartı harici ödeme yöntemlerini, satıcıların ve tüketicilerin anlayabileceği bir şekilde, API içine yerleştirmeye çalışıyor (entegre ediyor).

“Yani örneğin URL kullanarak bitcoin ödemesi yapmaya dayanan belirli bir yöntem tespit ederseniz, insanlar bu ödeme yöntemine destek verdiğini açıklayan ödeme yapma uygulamaları piyasaya sürebilirler.”

The Web Payment Working Group yani Türkçe çevirisi ile Ağ Ödemeleri Çalışma Grubu’nun tarayıcı tabanlı API üzerine yapacağı bir sonraki yüz yüze toplantının tarihi, 6 ve 7 Kasım günleri olarak belirlenmiş. Airbnb, Google ve Mastercard’ın bu API’yi nasıl kullandıklarını gösteren tanıtımın ise 23 Ekim günü gerçekleştirilmesi planlanıyor.

İleriye doğru atılan son adımlarla ilgili iyimser olan Jacob sözlerini şöyle bitiriyor:

“Önce, API’yi erken benimseyenlerin onu kullandığına şahit olacaksınız ve zaman içinde tarayıcı desteğinin arttığını göreceksiniz. Önümüzdeki senenin ortalarında, yaygın bir biçimde kullanıma girmiş olacağını umuyorum.”