Ana Sayfa Haber Yeniden Markalaşma Sürecini Tamamlayan NEO Yeni Blok Zinciri Ortaklıklarının Duyurusunu Yaptı

Yeniden Markalaşma Sürecini Tamamlayan NEO Yeni Blok Zinciri Ortaklıklarının Duyurusunu Yaptı

Yeni markasıyla NEO, zincirler arası protokol, kuantum dayanıklı kriptografi, dağıtılmış depolama ve güvenli iletişim gibi yenilikleri bir araya getiriyor.

PAYLAŞ

Bitcoin Magazine adlı dergide 22 Haziran’da yayınlanan bir habere göre Antshares, blok zincirinin geliştirilmesi konusunda Çin’de ve dünya genelinde öncü bir rol oynama çabalarının bir parçası olarak, yeniden markalaşma stratejisine girişmişti.

Şimdi ise 8 Ağustos’ta, Çin’in ilk özgün kamuya açık zincir projesi olan NEO Blokchain, eski Antshares hüviyetinden yeni bir markaya geçiş çabasını tamamladığını açıkladı. Dahası, Anshares 1.0’dan NEO Akıllı Sözleşme 2.0’a geçişi temsilen NEO, blok zinciri düğümlerini, teknik belgelerini, sosyal medyasını, resmi sitesini ve borsa ismini dünya genelinde güncelledi.

NEO şu anda piyasa değeri açısından, ilk 10 kripto para birimi arasında bulunuyor. NEO, Alibaba ve Tencent gibi diğer Çinli dev şirketlerin başarı hikâyelerini akıllara getirerek Çinli bağlantılarını kendi yararına kullanabileceğini umuyor. Bir ay önce “sahne ışıklarını (ilgiyi) Ethereum’dan kendi üzerine çevirmeye çalıştığı” söylemek mümkün olsa da şimdilerde NEO kendi yolunu açmaya çalışıyor gibi görünüyor.

Ethereum’a kıyasla NEO kendi akıllı sözleşmelerinin, determinizm (belirlilik), yüksek ölçeklenebilirlik ve uyumluluk gibi hususlarda çok daha iyi başarım gösterdiğini iddia ediyor. Akıllı sözleşme yazılımcıları Solidity gibi yeni bir dil öğrenme ihtiyacı hissetmeden JAVA, C/C# ve GO kullanarak akıllı sözleşmeler yazabiliyorlar ve bu da küresel yazılımcı topluluğu için NEO’yu cazip hale getiriyor.

Gücünü Topluluktan Alıyor

Antshares 22 Haziran’da düzenlenen basın konferansında dijital varlıklar, dijital kimlik ve akıllı sözleşmeleri bir araya getirip, kendini akıllı bir sözleşme platformu olarak güncelleyeceğini vurgulamak suretiyle “NEO” adlı yeni bir markaya geçiş yapacağını duyurdu. Bunun yanı sıra Antshares, zincirler arası protokol, kuantum (bilgisayarlara) dayanıklı kriptografi, dağıtılmış depolama protokolü ve güvenli iletişim protokolü gibi dikkate değer yeni özellikleri de uygulamaya koyuyor.

Diğer yeni eklentiler arasında PC ağ ve mobil uygulamaların yanı sıra proje hakkında tanıtıcı bir video da bulunuyor.

NEO kurucusu Da Hongfei Bitcoin Magazine’e anlatıyor:

“NEO’nun geliştirilmesi için iki önemli ekibe iş düşüyor: ilki Şangay merkezli (yazılım) geliştirme ve idare ekibi iken, diğeri “City of Zion” adlı, NEO’ya destek veren devasa sayıdaki gönüllü sayesinde tamamıyla topluluğun desteğine dayanan uluslararası bir ekip.”

“Topluluk kısa süre önce video ve diğer içeriği birçok dile çevirmek için gönüllü oldu. Dahası, teknik detayları içeren beyaz bülten de topluluk tarafından İngilizce’ye, İspanyolca’ya, Japonca’ya ve Kore diline tercüme edildi. Bilhassa NEO topluluğuna şükranlarımızı sunuyoruz. Bu topluluk gelecekte de NEO’nun geliştirilmesinde merkezi bir rol alacak.”

Yeni Ortaklıklar Yolda

Başarılı bir şekilde gerçekleşen güncelleme ile akıllı sözleşme desteği sunmaya başlayan NEO, bu platformun desteğiyle iş görmek isteyen bir dizi blok zinciri girişimini kendine çekti. Bancor, Coindash ve Agrello, NEO ile teknik işbirliği anlaşması sağlayan ilk şirketlerden birkaçı oldular.

Bu sırada Red Pulse ve bazı diğer projeler de NEO ekosistemine geçiş yaparak onun akıllı sözleşme sistemini benimseyeceklerini açıkladılar.

Olay güdümlü Çinli bir pazar araştırma şirketi olan Red Pulse, NEO 2.0 akıllı sözleşme platformu üzerine inşa edilmiş olan bir araştırma paylaşım platformu kuracak. Bu platform okuyuculara pazar araştırmalarını yönlendirme imkânı vermenin yanı sıra dijital para birimleri ile araştırmacıların ve katkı sunanların doğrudan doğruya ve adilce ödüllendirilmesine de olanak sunacak ki bu, mevcut finansal araştırma pazar modellerini bozguna uğratacak. Proje ayrıca $RPX adlı, NEO platformundan güç alan yeni bir sikkeyi (jeton, token) de piyasaya sürecek.

Rong Chen, Jihan Wu ve Feng Han tarafından hayata geçirilen Elastos, blok zincirinden güç alan yeni bir işletim sistemi. Temmuz 2017’de yapılan bir açıklamaya göre NEO ve Elastos “Akıllı (bir) Ekonominin geliştirilmesi yönünde ilerlemek amacıyla, yeni İnternet işletim sistemlerinde blok zincirinin teknolojik değerini ve uygulamalarını incelemek üzere” bir işbirliği anlaşması yaptılar. Elastos “blok zinciri için işletim sistemi” olma planları kurarken NEO ise yazılımcıların hızla ve kolayca blok zinciri uygulamaları oluşturmalarına imkân verecek.

Dahası, NEO akıllı sözleşmeleri üzerine kurulu olan Nest Smart Fund, geleneksel fon aracıları ile sık sık ilişkilendirilen yüksek eşik, yüksek risk, yetersizlikler ve manevi zararları (mümkün olduğunca) ortadan kaldıracak olan yepyeni bir yatırım fonu olacak. Blok zinciri teknolojisini arkasına alan Nest, herkesin şeffaf bir biçimde ve kolayca Nest fonuna katılmasına olanak verecek.

NEO Konseyi Genel Sekreteri Tony Tao’nun Bitcoin Magazine’e izah ettiği şekilde:

“Platform düzeyinde blok zincirinin çekirdeği, ekosistemin oluşturulmasında yatıyor. Bir sonraki adım olarak, NEO Seed Projesi’ni hayata geçireceğiz. Bununla küresel topluluğa ilham olmayı ve NEO Akıllı Sözleşme platformunu kullanma konusunda geleneksel teknoloji geliştiricileri cesaretlendirmeyi umuyoruz.”