Ana Sayfa Haber The Merkle ve Po.et Blok Zinciri Teknolojisi Kullanarak Dijital Yayıncılığı İyileştirecek

The Merkle ve Po.et Blok Zinciri Teknolojisi Kullanarak Dijital Yayıncılığı İyileştirecek

PAYLAŞ

İçerik üretimi ile blok zinciri teknolojisini bir araya getirmek çok akıllıca bir fikir. Bu durum özellikle de, hizmet sağlayıcı bir üçüncü tarafça tahrif edilemeyecek olan zaman damgalı özgünlük kanıtları üretmeye çalışanlar için geçerli. Dijital yayıncılara blok zinciri tabanlı, zaman damgalı metaveri sağlamaya odaklanan Po.et adlı yeni platform, dört farklı ortaklığın duyurusunu yaptı. Bu ortaklardan bir tanesi The Merkle’dan başkası değil.

Dijital yayıncılar, işleri aksatan teknolojileri benimseyecek yeni yollar bulmak için sürekli arayış içinde olmalıdırlar. Tüm dijital yayıncıların blok zinciri teknolojisinden nasıl istifade edebileceklerini düşünmeleri gerekir fakat çoğu durumda bunu söylemek kolay, yapmaksa zordur. Bu ihtiyacı gören Po.et, herkes için kullanımı kolay bir hizmet sunmayı hedefliyor. Bu girişim, yeni lisanslandırma fırsatları ortaya çıkarmak için blok zinciri teknolojisi ve zaman damgası vurulmuş üstveriden istifade ediyor. Bu, dijital yayıncılık dünyasını kökünden değişime uğratacak olan usta işi bir sistem.

Po.et ekibi önümüzdeki yıllar boyunca birkaç başlıca hedefe ulaşmak amacıyla çalışmak istiyor. Platform, dijital yayıncılık ve blok zinciri teknolojisi arasındaki mesafeyi kapatmak üzere tasarlandı. Ekibin ileriye dönük planları arasında dijital yayınların dağıtımı, lisanslandırılması ve tasdik edilmesi bulunuyor. Söz gelimi, geleneksel arşivleme ve saklama yöntemlerine bel bağlanması durumunda, belgelerin doğruluğu konusunda sıkıntılar çıkabiliyor. Po.et sayesinde artık böyle bir problem kalmayacak.

Şaşırtıcı Bir Zincir Tercihi

Kurdukları platform tamamıyla Bitcoin blok zincirine dayanıyor. Birçok insan Po.et gibi bir hizmetin Ethereum teknolojisi üzerine odaklanacağını tahmin ederdi. Gel gelelim ekip bunun yerine bilinçli bir tercih ile Bitcoin’i seçti. Bu aslında çok da şaşırtıcı değil çünkü bir yıl önce DAO sebepli zoraki çatallanma vakası gündeme geldiğinde, Ethereum değiştirilemezlik unsurunu kaybetmişti. Po.et ekibi akıllı sözleşme işlevselliğini ve uygulamalarını kullanarak yaratıcı dijital ürünlerin dağıtımını kolaylaştıracak.

Bu yeni proje böylesine heyecan verici olduğu halde, yazılım geliştiriciler ileriye dönük iyileştirmeler araştırmaya başladılar bile. Po.et projesinin gelecekteki bir sürümüne, bir de dijital basın yayın lisanslandırma pazar alanı eklenecek. Ayrıca tüm yaratıcı dijital varlıkları tutacak bir varlık cüzdanı da olacak. Bu da lisanslandırma ve gelire dönüştürme alanlarında yeni fırsatlar yaratacak. Nihai hedef, dağıtılmış medya uygulamaları için açık kaynaklı, blok zinciri tabanlı bir protokol oluşturmak.

Artık The Merkle da dahil dört yeni üye Po.et’e katıldığına göre işler hızla gelişebilir.  Bitcoin blok zinciri üzerinde varlık formunda kaydı tutulan makaleler üzerinde üyelerin tasdik rozetleri bulunacak. Bu varlıklarda başlık, kime ait olduğu, yazar ve ‘tag’lar gibi bilgiler de bulunacak. Söz konusu varlığı kayıt altına almaktan sorumlu olan antite (kişi ya da kurum) açısından tam şeffaflık oluşturmak amacıyla, kayıtlı her varlık için kronolojik bir işlem geçmişi de bulunacak. Dijital bir yayıncı olan The Merkle, Po.et ile iş birliğine giderek Bitcoin blok zinciri üzerinde zaman damgası vurulmuş makalelerden istifade edeceği için gururlu.

Po.et gibi hizmetler blok zinciri teknoloji dünyasının nasıl küresel ölçekte bir evrim geçirdiğini gösteriyor. Bunun yanında Bitcoin blok zinciri teknolojisinin kullanımının ödemeler ve finansal çözümler ile sınırlı olmadığını da gösteriyor. İlerleyen zamanlarda Po.et’in akıllı sözleşme teknolojisini hangi şekilde bütünleştirmeyi seçeceğini izlemek, hayli ilgi çekici olacak. Platform henüz alfa sürümü aşamasında olsa da, Po.et dijital yayıncılığı geri dönüşü olmayan bir biçimde değiştirecek potansiyel taşıyor.