Ana Sayfa Haber Gavin Andresen Gregory Maxwell’i Bitcoin Core Committer Yapmanın “Çok Büyük Bir Hata”...

Gavin Andresen Gregory Maxwell’i Bitcoin Core Committer Yapmanın “Çok Büyük Bir Hata” Olduğunu Söylüyor

Bitcoin diyarındaki iç çatışma sürüyor. Masadaki iki seçeneğe verilen destek seviyesinin değişmediği ekosistemde ölçeklendirme konusunda bir karara ulaşılamıyor.

PAYLAŞ

Blockstream tarafından önerilen ve başlıca amacı Ripple benzeri ikinci katmanlar eklemek olan Segregated Witness (Segwit) güncellemesine verilen destek %30 civarında seyrediyor. Buna karşı, Nakamoto’nun önerdiği şekilde yalnızca azami blok boyutunu yükseltecek olan Bitcoin Unlimited’e verilen destek ise %40 civarlarında seyrediyor.

Dolayısıyla yenişememe durumu devam ediyor. Nakamoto’nun ardından gelen en kıdemli bitcoin geliştiricilerinden biri olan (eğer en kıdemlisi değilse) ve Nakamoto’nun aniden ayrılmadan önce projenin sorumluluğunu devrettiği Gavin Andresen, tartışmaya katılan son isim oldu.

Andresen aleni bir biçimde “Greg’i committer yapmanın büyük bir hata olduğu” açıklamasını yaptı. Çalışmakta olan ana istemciye kod yükleyebilen beş bitcoin yazılımcısından her birine committer adı veriliyor. Bu unvan, belirli bir süredir bu işin içinde yahut daha deneyimli/bilgili olunduğuna işaret ediyor.

Başlangıçta tek committer Nakamoto idi. O ayrıldığında geriye tek committer olarak Andresen kalmıştı. Gel gelelim, eski bitcoin yazılım geliştiricilerinden Mike Hearn’a göre liderliği isteyip istemediği Andresen’e hiçbir zaman sorulmamıştı. Bu sebeple Andresen, başka dört kişiye commit izni vererek sorumluluğu yaymıştı.

Bu dört kişi Jeff Garzik, Pieter Wuille, Gregory Maxwell ve şu anki idareci Wladimir Van der Laan idi. O zamanların idarecisi Andresen, kodların aktif çalışma aşamasına alınması hususunda nihai sorumluluk sahibi olan kişi.

Maxwell’in, “Mike Hearn projeye hiçbir zaman önemli ölçüde müdahil olmadı” demeci üzerine, Andresen bu açıklamayı yapmıştı. Maxwell ilaveten şunları da söylüyor: “günümüzün başlıca iştirakçilerinin daha en başından beri, işin esas kısmının halledilmesinden ve esas yönün çizilmesinden bu yana burada olmadıklarını ima etmek düpedüz yalancılıktır.”

Andresen cevaben şunları söylüyor: “Greg, Mike’ın oynadığı rol hakkında yanılıyor. Committer olması için ona Greg’den önce davet yolladım fakat Mike bunu reddetti. Greg’i committer yapmak çok büyük bir hataydı.”

Andresen ve Garzik ile birlikte, Mike Hearn bitcoin geliştiricilerinin en eskilerindendir. Hearn bitcoin üzerinde çalışmak amacıyla Google’ı bıraktıktan sonra, kullanıcıların tam düğüm istemciye ihtiyaç duymaksızın yalnızca basit bir cüzdan yazılımı kullanarak ağa bağlanmalarına olanak sağlayan bir yöntem geliştirir.

Ağırlıklı olarak Peter Todd tarafından Hearn’e çamur atılır. Muhtemelen ölçeklenebilirlik tartışmasına hazırlık amacıyla Todd sıklıkla Hearn’in sözlerini çarpıtır. Taktikleri başarılı olur. Hearn, kendisi işe başlamadan önce Todd’un danışmanlık görevi yapmış olduğu ilk blok zinciri konsorsiyumlarından R3’te çalışmak için ayrılır.

Ayrılmak zorunda kalan ve commit erişimi kaldırılan ikinci kişi Andresen olur. Commit iznini kaldıran kişinin kim olduğu halen açığa çıkmamış olsa da, Bitcoin’in ilk idarecisinin artık commit yetkisi olmadığı açıklamasını yapan Peter Todd olur.

Garzik de dışlanır ve tam olarak kimin, hangi sebeple kaldırdığına dair kamuoyuna bir açıklama yapılmaksızın, onun da commit yetkisi kaldırılır.

Bu sebeple bazı insanlar, daha çok Andresen, Garzik ve Hearn 2013 yılında Bitcoin’i ilk büyük başarısına yönlendirdikten sonra faal hale gelen yeni yazılım geliştiricilerin, Bitcoin’i ele geçirdiğini ima etmektedirler. Birçok insan 2013 yılında bitcoin fiyatının 1000 dolar seviyesine yükselmesine müteakiben bitcoinden haberdar olmuşlardı.

Daha çok 2012 Haziran sıralarında faal olan Maxwell, dağıtılmış (merkezsiz) mutabakatın imkânsız olduğunu kanıtladığı açıklamasını yaptı. 2012 Aralık ayında faal olan Luke Dashjr, 500 yıl önce görülen türden mutlak monarşiye inandığını söyledi. 2012 Mayıs ayında, yani eski Blockstream çalışanı Matt Corallo ile neredeyse aynı sıralarda faal olan Peter Todd, Sanat Tarihi diplomasına sahip.

Bazı insanların inancına göre uçtan uca protokolü tamamen değiştirerek ‘uçtan bit bankasına’ (veya şimdilerde onlara verilen ad ile ‘merkezi göbek’) şekline çevirmek amacıyla bitcoin projesinin ele geçirilmesinden ibaret olan sürecin liderliğini bu üçlü yaptı.

Bu girişimleri çok büyük bir dirençle karşılaştı. Kararını vermiş olan madencilere bakılırsa, karma gücünün büyük bir kısmının Segwit’e güçlü bir şekilde karşı olduğu ve Bitcoin Unlimited’ı desteklediği görülüyor.

Gel gelelim özellikle iki madenci, Bitfury ve BTCC Segwit’i destekliyor. Eski bir BTCC çalışanı olan ve orada çalıştığı sırada Segwit’e yüksek sesle destek veren Samson Mow, Blockstream tarafından işe alındı. Bitfury ve Blockstream arasındaki ilişki berrak değil.

Bu iki madenci yaygın itiraza rağmen Segwit’e destek sunarlarken protokolde yenişememe durumu devam ediyor ve bu sırada ücretler 5 dolar seviyesine kadar yükselmiş bulunuyor. Dolayısıyla bu tartışma bitcoin topluluğunun büyük bir kısmını meşgul ediyor fakat birçokları kısa süre önce Ethereum’a geçtiler. Ethereum’da ek olarak akıllı sözleşme özelliği bulunuyor ve Ethereum Nakamoto’nun vizyonunu büyük ölçüde takip ediyor.