Ana Sayfa Haber Altcoin madenciler tüm dünyada GPU stoklarını tüketti

Altcoin madenciler tüm dünyada GPU stoklarını tüketti

Ekran kartı arıyorsanız, bazı ekran kartlarını temin etmekte güçlük yaşayabilirsiniz. Altcoin fiyatlarında yaşanan artış tüm dünyada GPU stoklarını eritti.

PAYLAŞ

Bilgisayarınız için ekran kartı arıyorsanız, bazı GPU’ları temin etmekte güçlükler yaşayabilirsiniz. Altcoin fiyatlarında yakın zamanda yaşanan artış, dünya çapında birçok insanın kripto para madenciliği yapmaya başlamasına yol açtı. Madenciliğe uygun ekran kartlarına olan talebin artması, dünya çapında stokları hızla eritti.

Mart sonundan bu yana bitcoin fiyatı 1000 dolar seviyesinden yükselerek 12 Haziran’da 3000 dolarlık zirveyi test etmiş ve kâr amaçlı satışların ardından alçalarak, ancak 2250 dolar seviyesinden tekrar tırmanışa geçebilmişti. Şu sıralar bitcoin 2700 dolar seviyelerinde sakin görünüyor.

Aynı zaman dilimi içinde Bitcoin arkasından gelen en büyük rakip olan Ethereum ise Mart’tan bu yana tam %2400 artışın tadını çıkardı. Ellerindeki etherleri Mart’tan önce satanlar saç baş yolsalar da, birçok altcoin madencinin keyfi şu sıralar gayet yerinde.

GPU ile Alternatif Kripto Para Madenciliği

İnternet erişimi ve uygun donanımı olan herkes kripto para madenciliği yapabiliyor. Bitcoin madenciliği için artık ASIC adlı özelleşmiş tümleşik devrelere sahip sunucu benzeri cihazlar kullanılıyor olsa da Ethereum ve Zcash gibi bir takım alternatif sikkeler için halen ekran kartları kullanılıyor.

Aslına bakarsanız birçok insan için GPU ile madencilik bitcoin madenciliğine kıyasla çok daha cazip fırsatlar sunuyor. Şimdilerde düpedüz kart yokluğu hüküm sürüyor olsa da, bundan bir ay önce Amazon’da yaklaşık 220 dolar fiyatla, yurtiçi perakendecilerde ise 300 dolar (1100 TL) civarında fiyatlar ile satılan bir AMD Rx 470 ekran kartını son 30 gündür çalıştıranlar, tam 136 dolar madencilik geliri elde ettiler. Bu, elektrik masraflarını da dâhil edersek ortalama 55 gün içinde kartın kendi kendini amorti (ROI) etmesi anlamına geliyor.

Böylesine kârlı bir yatırım olmasının yanı sıra GPU’lar özelleşmiş ASIC’lere kıyasla başka avantajlar da sunuyorlar. Her şeyden önce ekran kartları onlarca yıldır hayatımızda olan, herkesin bildiği şeyler. Birçoğu 3 ya da 6 ay “sınırlı” garantiye ve çetrefilli garanti koşullarına sahip olan Antminer S9 gibi ASIC cihazlara kıyasla, GPU’lar asgari iki yıl garanti ile satılıyorlar. Üstelik kalkış yapan bir jet uçağı gibi sesler çıkarmıyorlar.

Diğer yandan, gümrüklerden geçirmesi bir dert olan ASIC’lere kıyasla GPU’ların daha kolay temin edildiğini söylemek de mümkün. En azından bir zamanlar öyleydi. Bunun yanında GPU’lar geniş bir kullanıcı tabanına sahipler. Bu işten sıkılan yahut acil nakit ihtiyacı olan bir insanın, neredeyse hiç zarar etmeden ekran kartlarını elinden çıkarması mümkün oluyor.

Aşırı Talep Kart Stoklarını Tüketti

İşte yukarıda anlatılan sebeplerle, yaklaşık bir aydır piyasada özellikle de AMD Rx 470, AMD Rx 480 ve bunların yeni sürümleri olan AMD Rx 570, AMD Rx 580 ekran kartlarını bulmak neredeyse imkânsız bir hale geldi. Sektörü yakından veya uzaktan takip eden herkes artık hiçbir mağazanın elinde stok diye bir şey kalmadığını gayet iyi biliyor. Kimileri ise 70-80 günlük ROI süresinde sahip Nvidia GTX 1070 ve GTX 1080 gibi kartları incelemeye başladı bile.

Herkes sabırsızlıkla bir sonraki parti ekran kartının ne zaman stoklara gireceğini bekliyor. Bu sırada banka kredisi çekerek madencilik yapmak isteyenler olduğunu da görüyoruz. Blokzinciri.org olarak onlara biraz sabırlı olmalarını tavsiye ediyoruz çünkü şu an sermayesi olan bir insanın dahi bu işe başlaması pek mümkün görünmüyor. İlk gelen GPU stoklarının kaç gün dayanacağı konusunda ise ciddi şüpheler bulunuyor.