Ana Sayfa Haber Barclays Katar vakasında yolsuzluk ile suçlandı

Barclays Katar vakasında yolsuzluk ile suçlandı

Katarlı yatırımcılardan topladığı bir milyar dolar sermaye sayesinde Barclays'ın devlet müdahalesinden kurtulması ile alakalı olarak dört yönetici suçlandı.

PAYLAŞ

Barclays ve dört eski yönetici 2008 yılındaki finansal kriz sırasında usulsüz işlemler yapmakla suçlandılar.

Ağır Dolandırıcılık Suçları Ofisi (The Serious Fraud Office – SFO) tarafından açılan dosya, bankanın Katarlı yatırımcılardan topladığı bir milyar dolar sayesinde devlet tarafından el konmaktan kurtulması ile alakalı.

Eski idari amir John Varley, 3 Temmuz’da Westminster’da hâkim karşısına çıkacak olan dört eski çalışandan bir tanesi. Barclays, mevcut konumunu değerlendirdiğini ve daha fazla detayın gelmesini beklediğini söylüyor.

Banka bir açıklama yayınlayarak şunları söyledi: “Suçlamalar Haziran ve Kasım 2008’de Barclays’ın yaptığı sermaye artışlarından kaynaklanıyor. Barclays SFO’nun yönelttiği suçlamanın detaylarını bekliyor.”

Bu dava, finans kriziyle alakalı olarak Birleşik Krallık’ta bir bankanın suçlanmasının, ilk örneğini teşkil ediyor.

John Varley ile birlikte eski kıdemli yatırım bankacısı Roger Jenkins, Barclays varlık bölümü eski idari amirlerinden Thomas Kalaris ve eski Avrupa finansal kurumlar amiri Richard Boath, 2008 Haziran’daki sermaye artırımı sırasında yolsuzluk yapmakla suçlanıyorlar.

Varley ve Jenkins, aynı suçu ve ayrıca yasadışı finansal yardım sağlama suçunu 2008 Kasım ayındaki sermaye artırımı sırasında da işlemekle suçlanıyorlar.

Avukatı Reuters’a, Jenkins’in bu suçlamalara karşı kendisini “canhıraş savunacağını” açıkladı.

Greenberg Traurig adlı Amerikan şirketinden Brad Kaufman ise şöyle söylüyor:

“2008 yılının çetin koşullarında herkesin yapacağı gibi, Jenkins de SFO suçlamalarına konu olan tüm konuların her biri için hem içeriden hem de dışarıdan yasal tavsiye talebinde bulunmuştur.”

Analiz: Dominic O’Connell

Birçok insan, finansal kriz sırasında olanlar ile ilgili suçlama yöneltilen ilk banka eski idari amirinin John Varley olacağına ihtimal vermiyordu.

Şehrin soylularından biri olan babacan ve sakin yapılı Varley, Bob Diamond tarafından idare edilen Barclays’ın iyi performanslı yatırım bankası için (isabetli veya isabetsiz biçimde) bir denetim unsuru olarak tasvir ediliyordu.

Bir zamanlar yönettiği banka ve Varley şimdi ise ikisi de 2008 yılındaki Katar kaynaklı sermaye toplama girişimleriyle alakalı olan suçlamalar ile yüz yüzeler.

Yolsuzluk (teşebbüsü) ile ilgili ilk suçlama Katar’da ödenen “danışmanlık” bedellerinden kaynaklanıyor. İkinci suçlama ise daha ciddi olabilir: “yasadışı yardım.”

Bu suçlama sermaye artırım anlaşması yapıldıktan sonra Katar’a açılan 2 milyar sterlin tutarındaki krediden kaynaklanıyor. Yani parayı kendi aralarında döndürdükleri, Barclays’ın İngiliz bankasını desteklemek için Katar’dan aldığı paranın bir kısmını bu şekilde geri ödediği şüphesi bulunuyor.

FCA soruşturması

Altı yıl boyunca Barclays idari amirliğini yapan Varley, İngiltere’nin önde gelen bankacılarından bir tanesiydi.

2008 yılında bankalar kendilerini devletleştirilmekten kurtaracak yollar ararken, Barclays Katar’dan 12 milyar sterlin almıştı. SFO bu tarih ve akabinde Katar’a yapılan ödemeleri inceleme altına aldı. Ayrıca bu ödemelerin gizlenip gizlenmediği, ödemelerin İngiliz bankasına destek vermesi için Katar’a teşvik olup olmadıkları da SFO tarafından incelendi.

Sağlanan bu acil fonlar, Lloyds Banking Group ve Royal Bank of Scotland gibi rakiplerin kamu kaynaklarını kullanmak zorunda kaldığı 2008 yılında, Barclays’ın hükümet müdahalesinden kurtulmasını sağlamıştı.

The Financial Conduct Authority (FCA) da dosyayı raftan indirdi ve şu anda bankacılık devine dört yıl önce verilen 50 milyon sterlinlik cezanın tekrar değerlendirilmesine yol açabilecek olan yeni delilleri inceliyor.

Barclays’ın Katarlı yatırımcılarla yapılan anlaşmaları ve onlara ödenen ücretleri açıklamayı ihmal ettiğinin ortaya çıkmasının ardından FCA 50 milyon sterlin ceza kesmişti. Fakat Barclays cezaya itiraz etmiş ve SFO araştırmasını tamamlayana kadar bu ceza rafa kaldırılmıştı.