Ana Sayfa Haber Bitcoin’in enerji tüketimi ve Gridcoin madenciliği ile tıbbi çözümler

Bitcoin’in enerji tüketimi ve Gridcoin madenciliği ile tıbbi çözümler

Özünde Bitcoin gibi bir dijital para birimi olan Gridcoin, BOINC’e kayıt olup bilime destek veren 4 milyon kullanıcıyı kripto para ile ödüllendiriyor.

PAYLAŞ

Bitcoin, ağı güvence altına almak için inanılmaz boyutlarda enerji tüketimine yol açan emeği ispat adlı bir algoritma kullanıyor. Bazı tahminlere göre 2020 yılına gelindiğinde Bitcoin ağı, Danimarka’nın tamamı kadar enerji sarf ediyor olabilir.

Kripto para birimlerinin iyi şeyler oldukları konusunda anlaşmazlık yaşayacağımızı tahmin etmiyorum. Nakil işlemlerini hızlandırmaları ve ucuzlatmaları, küresel çapta kolay ödemelere imkan vermeleri ve merkezsiz olmaları, kripto para birimlerinin sahip oldukları bazı üstünlükler.

Fakat tüm bunları daha az elektrik tüketerek yapmanın bir yolu olsa gerek. Tesadüfe bakın ki, tam da bu şartları sağlayan Gridcoin adlı bir kripto para birimi zaten mevcut.

Gridcoin nedir?

Gridcoin de Bitcoin gibi bir para birimi fakat emeği ispat yerine ağın güvenliği için menfaati ispat (PoS) ve araştırmayı ispat (PoR) adlı yöntemleri kullanmaktadır. PoS ve PoR kullanımı sayesinde harcanan enerjinin neredeyse tamamı bilimsel araştırmalara gitmiş olmaktadır.

Tüm Bitcoin ağ gücü bilimsel araştırmalara yönlendirildiği takdirde topluma sunacağı faydaları bir düşünün. Bilim adamları bu sayade kansere ve diğer hayatı tehdit eden hastalıklara çare bulabilirler.

Gridcoin ile işe girişmek

Pekâlâ, diyelim ki Gridcoin kulağınıza hoş geldi ve bu sikkeye biraz yatırım yapmak istiyorsunuz. Ulvi bir amaca katkı sunarken bir yandan gelir elde etmek için birkaç seçeneğiniz bulunuyor:

Seçenek 1: Yatırımcı Olun

Yatırımcı haline gelmek için bir borsada GRC satın alıp onları Gridcoin Research cüzdanınızda saklayabilirsiniz. Cüzdan arka planda çalıştığı sürece, yatırımınız yıllık %1.5 artış kaydedecektir.

Seçenek 2: Yatırımcı ve Araştırmacı (Madenci) Olun

Yatırımcı olmanın yanı sıra madencilik de yaparak daha fazla GRC kazanabilirsiniz. Bunun için BOINC adlı yazılımı kurarak kıymetli bir bilim projesine kayıt olmanız ve ardından ekibe katılarak bilgisayarınız aracılıyla katkı sunmanız gerekiyor.

Rosetta@home ve World Community Grid adlı projelere bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Sonuç

Gridcoin de Bitcoin gibi kişiler arası ödemeleri kolaylaştıran bir kripto para birimi. Ağı güvence altına almak için menfaati ispat adlı, Bitcoin ağına nazaran daha verimli bir yöntem kullanıyor. Ayrıca sikke üretimi sırasında, BOINC’e bilimsel araştırmalarda yardım edenleri ödüllendiren benzersiz bir yönteme de sahip.

Yalnızca 2014 yılından beri bizlerle olan Gridcoin henüz genç sayılır. Gel gelelim, dörtte biri aktif olan BOINC’e kayıtlı 4 milyon kullanıcısı ile devasa bir büyüme potansiyeline sahip.

İnternet sitesine bir göz atarak Bitcoini tahtından indirme potansiyeline sahip bu para birimi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.