Ana Sayfa Haber Büyük İlaç Şirketleri İlaç Takibi için Blok Zincirine Geçiyor

Büyük İlaç Şirketleri İlaç Takibi için Blok Zincirine Geçiyor

Genentech ve Pfizer gibi ilaç devlerinin yürüttüğü MediLegder adlı proje, blok zinciri kullanarak tıbbi ilaçların takibini yapacak bir sistem geliştiriyor.

PAYLAŞ

İlaç endüstrisi, uzun zamandır var olan bir problemi çözmenin eşiğinde olabilir: Çalıntı veya taklit ilaçların tedarik zincirine girerek hastalara kadar sızmasını nasıl engellemeli?

Cevap, birçok bilgisayara yayılmış bir biçimde çalışan ve tahrif edilmesi yahut ortadan kaldırılması mümkün olmayan bir işlem defteri oluşturan blok zinciri teknolojisi şeklinde geliyor.

Perşembe günü bir grup şirket, farmasötik tedarik zinciri yönetiminde kullanılan blok zinciri araçları üreten The MediLegder Project adlı projenin tanıtımını yaptı. Genentech ve Pfizer gibi ilaç devlerinin dâhil olduğu grup, ilaç takibi üzerine yürüttüğü bir deneme programını başarıyla tamamladı bile.

Proje hedeflerine ulaştığı takdirde, ilaç üreticilerinden toptancılara ve hastanelere kadar herkes, ilaç teslimatlarını bir blok zinciri üzerinde kayıt altına alacak. Bu, uygulamada şu anlama geliyor: bir bilgisayar ağı, dağıtım sürecinin her adımında sevk edilen ilaçların menşeini ve güvenilirliğini doğrulayacak ve böylece hırsızların çaldıkları ilaçları elden çıkarmalarını yahut sahtecilerin taklit ilaçları piyasaya sürmelerini zorlaştıracak.

MediLedger için blok zinciri araçları geliştiren San Francisco merkezli Chronicled şirketinden Ryan Orr, ilaç endüstrisinin stok idaresi için zaten bilgisayar yazılımı kullanmakta olduğunu fakat bunların, farklı veri tabanlarından oluşan bir karmaşadan meydana geldiğini söylüyor. Dolayısıyla her katılımcının ağdaki bir düğüm üzerinde kontrol sahibi olduğu ve işlemlerin mutabakata dayalı yürüdüğü blok zinciri sistemine geçilmesi, ileriye doğru atılmış kayda değer bir adım olacaktır.

Orr, “ilaç sektörü, büyük ve tutucu şirketlerden oluşuyor, dolayısıyla bunun gibi bir ağ inşa etmek için epey itimat gerekiyor” diyor.

İkmal hatlarına çeki düzen vermek için blok zinciri kullananlar, yalnızca ilaç şirketlerinden ibaret değil. Elmas sektörü, değerli taşların kökenlerini doğrulamak amacıyla Everledger adlı bir firma ile çalışıyor. (Bu şirket 1.6 milyon dolar değerinde mücevherin kaydını bir kütük defteri üzerine işledi bile). Walmart’ın da aralarında olduğu gıda satıcıları ise kırmızı et ve tavuk gibi ürünlerin takibi için blok zincirinden faydalanıyor. Bu arada, ABD’nin Delaware eyaleti, şirketlerin hissedar listelerini ve diğer kurumsal kayıtlarını blok zinciri üzerine yerleştirmelerine yardımcı olacak bir yasayı onayladı.

İlaç endüstrisi için blok zincirinin sunduğu potansiyel faydalar, tedarik zincirini güvence altına almanın çok ötesine geçiyor. Orr’a göre ağ düğümlerinin izine dayalı yapısı, “önemli şirket bilgilerini sızdırmaksızın” ortaklar ve müşteriler ile bilgi paylaşımı yapmak için üstün özelliklere sahip bir yol sunuyor.

Bu arada Genentech blok zincirini, farmasötik ürünlere takip edilebilir benzersiz numaralar atanması için yürüttüğü çabaların bir uzantısı olarak görüyor.

Şirketin Yönlendirilmiş Sağlık Hizmetleri ve Müşteri İşlemleri bölümünün kıdemli başkan yardımcısı Marc Watrous, Fortune dergisine verdiği revize edilmiş demeçte şunları söylüyor: “İlaçlarımızı alan insanların güvenliğini teminat altına almak, bizim için çok büyük önem taşıyor. Tedarik zincirinin tamamı boyunca ilaçlarımızı koruma altına almak adına bu pilot projenin sağlayabileceği potansiyel faydaları keşfetmek için sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Blok zinciri kullanmanın bir diğer güzel yanı da hız: Bir sevkiyatta aksaklık çıkması yahut kayıp gibi durumlarda, ortak kütük defteri üzerinde tutulan bilgiler, sevkiyatın izini sürüp, onu en son kimin işlemden geçirdiğini bulmak için ilgili tüm taraflara hızlı bir yol sunuyor.

Orr, MediLedger Projesi’nin şimdilik yalnızca büyük şirketlerin blok zincirini benimsemeleri için çalışma yürüttüğünü ve yalnızca ilerleyen safhalarda iş modellerine odaklanmaya niyetli olduğunu söylüyor. Bu girişimin işlerini kolaylaştırması muhtemel bir diğer gelişme ise, şirketlerin daha muntazam bir ilaç takip sistemi oluşturmak için bir dizi adım atmalarını şart koşan Drug Supply Chain Security Act adlı tasarının yasalaşmış olması.

The LinkLab adlı tedarik zinciri danışmanlık şirketinden destek alan The MediLedger Project, bir süredir Quorum kullanarak yazılımını geliştirmeye devam ediyor. Quorum, J.P. Morgan tarafından desteklenen kurumsal bir Ethereum protokol sürümü.

Teknoloji ve finansın kesişim noktasından haberler sunan yeni Fortune girişimi The Ledger’dan bir bölüm okudunuz. The Ledger hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.