Ana Sayfa Haber Google Ventures Blockchain’e Yatırım Yapıyor

Google Ventures Blockchain’e Yatırım Yapıyor

Topladığı $70 milyon dolar sermaye ile 2017 yılının en iyi fonlanan kripto para girişimlerinden biri haline gelen Blockchain 15 milyon cüzdan barındırıyor.

PAYLAŞ

Blockchain adlı bitcoin girişimi yakınlarda Google Ventures, milyarder Richard Branson ve Lakestar gibi risk sermayesi şirketlerinden $40 milyon dolar toplamayı başardı. Girişimin A devresinde toplanan daha önceki yatırımlarla bir araya geldiğinde, Blockchain yaklaşık $70 milyon sermaye ile Ripple ve Coinbase gibi güçlü oyuncuların ardından 2017 yılının en iyi fonlanan kripto para birimi girişimlerinden biri haline geldi.

Şirket 14.7 milyon bitcoin cüzdanına ev sahipliği yaptığını söylüyor. Bu cüzdanlar ile kripto para saklamanın yanı sıra Blockchain’in platformu sayesinde doğrudan bitcoin alımı da yapılabiliyor. Blockchain CEO’su Peter Smith CNBC’ye yaptığı açıklamada yeni fonların ekibin büyümesine ve dünya genelinde yeni ofisler açmasına yardım edeceğini, dahası bitcoin için artan talebi karşılayacak şekilde büyümeye çalışan şirketin, araştırma ve geliştirme faaliyetlerine destek olacağını söylüyor.

Google kripto para birimlerine ilgi duyduğunu ilk kez göstermiyor. Google Ventures (GV) ayrıca Ripple’a da yoğun destek vermişti ve şimdi işlemez halde olan bitcoin borsası Buttercoin’e daha mütevazı fonlar ile katkı sunmuştu. Eski toprak teknoloji devlerini bu sefer cezbeden şey muhtemelen Blockchain’in sahip olduğu bereketli kullanıcı tabanıydı. Bir Blockchain temsilcisi International Business Times’a yolladığı bir e-posta ile platformun günlük yaklaşık 200,000 işlem hacmine sahip olduğunu ve haftalık trafikte %15 artış yaşandığını açıkladı.

GV ortağı Tom Hulme Bloomberg’e şu açıklamayı yaptı: “Dijital para evrenindeki inovasyonun hızı benzersiz. Blockchain’in istikrarlı bir biçimde piyasada tutunurluğunu artırmasından ve artan bir kullanıcı tabanı için güvenli finansal ürünler sağlamaya gösterdiği bağlılıktan çok etkilendik.”

Ana akım sermaye ağır davranıyor

Bitcoin fiyatı artmaya devam ediyor olsa da ana akım yatırımcılar kripto para (altınına) hücüma katılmak için nispeten ağır hareket ediyorlar. Monex Group tarafından yakında yapılan bir araştırma, ABD ve Japonya’daki perakende yatırımcılarının yalnızca %3’ünün kripto para birimlerine yatırım yaptıklarını söylediklerini ortaya çıkardı. Birçok kripto para girişimi sermayeyi doğrudan doğruya blok zinciri topluluğundan temin etmek için jeton (token) ile sermaye toplama yönteminden faydalanıyor.

2011 yılında kurulan Blockchain, kripto para birimi standartlarına göre iyice oturmuş ve olgun bir şirket sayılır. Smith’in CNBC’ye söylediğine göre, Blockchain bitcoin cüzdanları daha şimdiden, yatırma ve nakil işlemleri dâhil, her ay “milyarlarca dolarlık” işlem hacmini yakalıyorlar.

Blockchain sermaye toplama çalışmalarının B turu, bitcoin fiyatı fırlayıp, tedavüle para sürme etkinlikleri (ICO) yaygın bir eğilim haline gelmeden aylar önce başlamıştı. Blockchain temsilcisi IBT’ye, ICO’ların heyecan verici olduğunu fakat şirketin şimdilik jetonlu sermaye toplama işine girme planı yapmadığını açıkladı. GV gibi teknoloji devlerinin gösterdiği bu ilgi sebebiyle geleneksel risk sermayedarlarının da kripto para birimlerini fark edip etmeyeceğini bekleyip göreceğiz.