Ana Sayfa Haber EOS Projesi Jeton Dağıtımına Başladı

EOS Projesi Jeton Dağıtımına Başladı

EOS işletim sistemi Pazartesi günü bir yıl sürecek olan elektronik jeton satışına başladı.

PAYLAŞ

Bir Yıl Sürecek EOS Jeton Dağıtımı Başladı

Dağıtılmış ticari uygulamalara destek vermek için tasarlanan ilk blok zinciri işletim sistemi EOS 26 Haziran Pazartesi günü elektronik jeton (token) satışına başladı. EOS jeton dağıtımı bir yıl sürecek olan ezber bozucu bir katılım modeline dayanıyor ve bugüne kadar Ethereum üzerinde hazırlanan en adil jeton dağıtım projesini ortaya koyuyor.

EOS’u geliştiren Block.one adlı açık kaynaklı yazılım ve blok zinciri şirketinin CEO’su Brendan Blumer şöyle söylüyor:

“Kapsayıcı olmak adına EOS’lar sabit bir fiyattan değil, piyasadaki talebe göre şekillenen bir fiyatla satılacak. Madenciliğe benzeyen bu model büyük alıcılara adaletsiz bir avantaj sunmuyor.”

Bir milyar EOS ERC-20 uyumlu jeton, 26 Haziran 2017 TSİ 16:00’da başlamak üzere 341 gün içinde, aşağıdaki çizelgeye göre Block.one tarafından dağıtılacak.

  • EOS jetonların %20’si yani 200,000,000 token, açılışı takip eden ilk 5 gün içinde dağıtılacak.
  • Jetonların %70’i yani 700,000,000 token ise 1 Temmuz 2017’den itibaren 23 saatlik 350 ardışık döneme bölünerek, 2,000,000 jetonluk partiler halinde satılacak.
  • EOS jetonların %10’u yani 100,000,000 token ise Block.one için ayrılacak ve bunların Ethereum ağına nakledilmesi yahut ticaretinin yapılması mümkün olmayacak.

EOS, mevcut blok zinciri platformları tarafından desteklenmeyen büyük işletmeler için ana akım bir geliştirme ortamı olmak üzere tasarlanıyor. Sırasıyla saniyede 52 bin ve 40 bin işlem yapabilen Google ve Facebook’a kıyasla EOS saniyede milyonlarca ödemeyi işlemden geçirmek için eş zamanlı olmayan iletişim ve paralel işlem adlı yenilikleri getiriyor.

EOS, merkezî muadilleri gibi görünen ve aynı deneyimi sunan dağıtılmış uygulamaları desteklemek üzere tasarlanıyor. Amaçlardan biri de kullanıcının her işlem için ücret ödemesi zorunluluğunu ortadan kaldırmak. Bu sayede, kripto para satın almanın dolambaçlı yollarını kat etmek zorunda kalmaksızın yeni blok zinciri kullanıcılarının sisteme katılımı mümkün hale geliyor. Bu da sektöre hareketlilik getirmeye yardımcı olacaktır. Bu aynı zamanda EOS işletim sistemi üzerinde her türden uygulamalar geliştirilebileceği, çalıştırılabileceği ve idare edilebileceği anlamına geliyor ki bu da işletmeler için yeni bir şeffaflık katmanı oluşturuyor.

EOS Ekibi

Kapsamlı EOS ekibine blok zinciri konusunda deneyimli eski kurtlar liderlik ediyor:

  • Brendan Blumer, CEO: 2014 yılından beri blok zinciri sektörü ile ilgilenen Brennan, ABD’de MMORPG oyunlarda sanal para ticaretine yönelik işletmeler, Hong Kong’da Okay.com ve Hindistan’da 1Group gibi şirketler kurmuş olan bir seri girişimci.
  • Daniel Larimer, CTO: BitSahares ile öne çıkan, sanal gerçeklik simülatörlerinden ikinci nesil kripto para birimlerine uzanan bir yelpazede yenilikçi teknolojilere odaklanan bir diğer seri yatırımcı. Menfaati İspat (Proof-of-Stake) ve Merkezsiz Otonom İşletme (Decentralized Autonomous Corporation) gibi geniş kabul gören kavramları icat eden Larimer, yazılım geliştirme alanında uzman.
  • Brock Pierce, Ortak: Oyunlarda dijital para kullanımı konusunda piyasaya liderlik eden Pierce, kurduğu şirketler için 200 milyon dolardan fazla sermaye toplamayı başaran bir risk sermayedarı ve girişimci. Bitcoin Foundation yönetim kurulu başkanı ve Blockchain Capital kurucu ortağı olan Brock başka görevler de sürdürüyor.
  • Ian Grigg, Ortak: 20 yılı aşkın süredir kriptografik kütük defteri platformları geliştiren bir finansal kriptolog olan Grigg, Ricardo SözleşmesiRicardian Contract’ın mucidi ve Üçlü Kayıt Usulü Muhasebe – Triple-Entry Accounting yönteminin ise mucitlerinden biri olarak tanınıyor.

Jeton dağıtımı ile ilgili tüm detaylar EOS.IO adresindeki hükümler ve koşullar kısmında açıklanıyor.

Block.one, blok zinciri yazılım geliştirmeyi de içeren teknolojik çözümler geliştiren bir şirket. Asya ve ABD de dâhil olmak üzere dünya genelinden çalışanları ve danışmanları bünyesinde barındıran şirket, EOS gibi ticari düzeyde teknolojik çözümler geliştirmeye odaklanıyor. Daha fazla bilgi için Block.one ve EOS.IO adreslerini ziyaret edebilirsiniz.