Ana Sayfa Haber Dubai Tapu Kayıtlarını Blok Zincirine Aktarmaya Hazırlanıyor

Dubai Tapu Kayıtlarını Blok Zincirine Aktarmaya Hazırlanıyor

Dubai Arazi İdaresi 2020 yılında tüm işlemleri blok zinciri ağı aracılığıyla gerçekleştiren ilk devlet kurumu olacak.

PAYLAŞ

Dubai Arazi İdaresi “tüm işlemleri bir blok zinciri ağı aracılığıyla gerçekleştirecek olan” dünyadaki ilk devlet kurumu olacak. İdarenin genel müdürü Sultan Butti bin Mejren şöyle söylüyor:

“İsminin de işaret ettiği üzere Blockchain (Blok Zinciri), her üyenin bir halka olarak iş gördüğü uzun bir zincire çok benziyor ve zincir bir bütün olarak tüm hizmetleri tek noktada sunuyor.” Tüm prosedürleri eksiksiz bir araya getirdiğimizden emin olduk. Böylece müşteriler prosedürleri tamamlamak amacıyla farklı hizmet merkezleri arasında gidip gelmek zorunda kalmayacaklar.

Hedefimiz, tüm gayrimenkul ve idare hizmetlerini tek bir platformda bir araya getirmek. 2019-2020 yılında projemizi tamamlamayı umuyoruz ve özel sektördeki kuruluşları da kendimize çekmek istiyoruz; özellikle de hâlihazırda Dubai devlet kurumları ile ortaklık veya iş birliği yapan kuruluşları.”

Bu girişim, Dubai Arazi İdaresinin teknik kolu olan Emirates Real Estate Solutions (Birleşik Arap Emirlikleri Gayri Menkul Çözümleri – ERES) tarafından, Smart Dubai ve Dubai Electricity & Water Authority (Dubai Elektrik ve Su İdaresi – DEWA); wasl Asset Management Group (Dubai’deki en büyük gayrimenkul yüklenicilerinden biri); Emirates NBD (girişimin bankacı ortağı); ve mobilya şirketi IKEA’nın da aralarında bulunduğu bir dizi kamu yahut özel sektör ortağının iş birliği ile geliştirildi.

Blok Zinciri sistemi tüm gayrimenkul sözleşmelerini, kira akitleri de dâhil olmak üzere kayıt altına alıyor. Daha da ileri giderek bütüncül bir sistem oluşturuyor; Dubai Elektrik ve Su İdaresi, telekomünikasyon sistemi ve taşınmazlarla ilgili çeşitli faturalar arasında bağlantı kuruyor.

Dahası, BAE Kimlik Kartları ile oturma izinlerinin geçerliliği de dâhil olmak üzere, çeşitli kiracı veri tabanlarını da bünyesine katıyor. Arazi İdaresi “tüm süreç, herhangi bir devlet kurumunu ziyaret etmeye gerek kalmaksızın, dünyanın herhangi bir yerinden, herhangi bir zamanda, elektronik olarak tamamlanabilir” diyor.

wasl Asset Management Group bu girişime iştirak eden ilk şirket olarak kiracılara, kişisel kimlik kartlarını kullanarak sisteme erişmenin yanı sıra, bankacılık ortağı NBD aracılığıyla, sözleşme yenileme ve blok zinciri tabanlı ödemeler yapma imkânı sundu.

Dubai Arazi İdaresi, Dubai’nin tüm taşınmaz mallarını Blok Zinciri üzerinde kayıt altına alacak ve bunlar müşterilerin yanı sıra devlet ile özel sektör ortaklarına açık olacak. İdare şöyle söylüyor:

“Bu teknoloji Dubai’de ve dünyanın genelinde yaşayan yatırımcıların, zaman damgalı imzalarla desteklenen emlak bilgilerini tasdik etmelerine imkân verecek ve verilerin doğruluğu, yatırım ödemelerinin güvenilirliği, piyasanın şeffaflığı ve berraklığı gibi hususlarda iyileşme sağlayacak.”

Görünüşe bakılırsa, uygulamada, taşınmaz malları sikke haline (token) çeviriyorlar. Bu alandaki en sıcak yeniliklerden birisi bu, çünkü bir evi bir bütünün parçalarından birine çevirebilir ve taşınmazların Apple hissesi satar gibi satılmasını mümkün hale getirerek, likiditeyi ciddi biçimde artırabilir.

Özel girişimlerin bu katma değerden istifade edebilmeleri için devlet denetimindeki tapu idarelerinin blok zinciri teknolojisini uyarlayarak sistemlerini güncellemeleri gerekiyor. Dubai bunu başarmış gibi görünüyor. Smart Dubai Office (Akıllı Dubai Ofisi) Genel Direktörü Dr. Ayşe bint Butti bin Bishr şöyle söylüyor:

“Dünyanın geri kalanı halen bu teknolojiyi test etmekle uğraşırken, bu, bizim Blok Zinciri sistemini hayata geçirmemizin ilk adımını teşkil ediyor. Şeyh Hamdan bin Muhammed tarafından geçen yıl başlatılan ve 2020 yılında Dubai’yi, tüm işlemleri blok zinciri ağı aracılığıyla gerçekleştiren dünyadaki ilk devlet haline dönüştürecek olan Dubai Blok Zinciri Stratejisinin nihai hedefine bizi bir adım daha yaklaştıran bu girişimde liderliği üstlenen Arazi İdaresini tebrik ediyorum.”

Sandhurst ve London School of Economics’te eğitim alan 34 yaşındaki Dubai Veliaht Prensi Şeyh Hamdan bin Muhammed (Faza olarak da tanınıyor), 2020 yılına gelindiğinde tüm işlemleri blok zinciri teknolojisi aracılığıyla yapmayı planladıklarını Ekim 2016’da açıklamıştı.

Bu hedefe ulaşmak için, bir tanesi bu yıl Haziran ayında ethereum güç merkezi ConsenSys ile olmak üzere, sayısız mutabakat anlaşması imzaladılar. Gel gelelim, tapu kayıtlarının blok zincirine aktarılması konusunda yardım sunup sunmadıkları açık değil. Bin Mejren şöyle söylüyor:

“Bu girişim henüz çocukluk çağında. Yakın gelecekte birçok ortağın müşteri hizmetlerini geliştirmek amacıyla Blok Zinciri’ne katıldığını göreceğiz. Buna bankacılık, ipotek (mortgage) ve kamu hizmetleri ile bakım faaliyetleri de dâhil.”

Dolayısıyla plan, Veliaht Prens’in tüm işlemleri blok zinciri teknolojisi aracılığıyla gerçekleştirme hedefine ulaşmak üzere ilerleyen bütüncül bir sistem gibi görünüyor. Bu epey zengin şehir devletini, en ileri teknoloji ile donatıyor. Bin Mejren şöyle söylüyor:

“Bu, Arazi İdaresini, tüm işlemlerini Blok Zinciri ağı vasıtasıyla yerine getiren dünyadaki ilk devlet kurumu yapıyor. Bütünleşik bir sistem insanların hayatını kolaylaştırdığı için, müşterilerimize azami tatmin sunmak ve değerli vakitlerini harcamamak amacıyla Smart Dubai ile doğrudan iş birliği yapıyoruz.

Dubai’nin dünyanın en akıllı şehri olma unvanını güçlendiren bu büyük adım, müşterilerimizin ödeme yaptığı tüm devlet kurumları ve gayrimenkul şirketleri ile olan çevrimiçi ortaklığımızı genişletiyor.”

Dubai toplumunun her parçasındaki bu eksiksiz uyarlamayı şüphesiz tüm dünya seyrediyor, daha önce de belirttiğimiz üzere, paranın kendisi bile.

Şehir geleceğe doğru yarışını sürdürürken, hem kısa vadeli hem de stratejik ne gibi kazanımlar elde edileceğini göreceğiz.