Ana Sayfa Haber Çinli Bitcoin Madencilerinin Hayatına Kısa Bir Bakış

Çinli Bitcoin Madencilerinin Hayatına Kısa Bir Bakış

Çin’deki bir bitcoin madencilik çiftliğinde çalışmanın nasıl bir şey olduğunu hiç merak ettiniz mi? Kısa süre önce yayınlanan iki haber ülkenin Sichuan bölgesinde işletilen bitcoin madenlerinde neler olup bittiğini ortaya koydu.

PAYLAŞ

Çin Merkez Televizyonunun Bitcoin Madencilik Tesisi Belgeseli

Çin’de 5 madencilik tesisi sahibi olan Wang 20 yaşında.

Geçtiğimiz günlerde Çin Merkez Televizyonu (CCTV-2) kanalı ülkenin güneybatı bölgesindeki Kangding’de yerleşik bitcoin madencilik faaliyetleri ile ilgili özel bir belgesel yayınladı. Kanalın muhabiri üç katlı bir madencilik veri merkezini ziyaret etmek için Sichuan’daki ıssız bir dağlık bölgeye ulaşır. Tüm katlar devasa pervaneler ile çevrili metal raflar üzerinde duran madencilik teçhizatı ile doludur. CCTV ayrıca bölgede beş madencilik şantiyesi işleten yirmili yaşlarındaki genç bir veri merkezi sahibi olan Wang ile röportajlar yapar. Yerel yayınlardan 8btc’nin tercümesine göre, Wang büyümeye müsait olan orta ölçekli bir veri merkezi işlettiğini söylüyor. Bölgenin yirmi yaşındaki sakini, işletmenin günde 16 BTC (30 bin dolar) kazdığını söylüyor.

Wang, “bizler 5000 bitcoin madencisi bulunan orta ölçekli bir madencilik fabrikasıyız” diye izah ediyor. “5000 ek cihaz daha çalıştırabilecek yere sahibiz”.

Kanding madencilik tesisine güç veren hidroelektrik santralinden gelen bağlantılar.

Wang ve veri merkezinin işletme müdürü Xu birçok insanın madencilik şantiyeleri kurmak için Xinjiang, Sichuan, Yunna ve iç Moğolistan’ı tercih ettiğini söylüyor. Bunun sebebi dağlarda kurulu olan hidroelektrik santrallerinden daha ucuza sağlanan elektrik. Wang’ın verdiği detaylara göre, Çin’deki tipik elektrik fiyatı KwH başına 0.7 yuan iken, bölgedeki hidroelektrik santralleri ile ortaklık kuran madencilik tesisleri KwH başına 0.3 yuan ödüyorlar.

Wang CCTV muhabirine “elektriğin doğrudan doğruya yakındaki hidroelektrik santrallerinden nakledildiğini” söylüyor. “Tesisi burada kurmamızın başlıca sebebi bu. Bitcoin madenciliği elektrik tüketimine dayanıyor ve kârımızın %50’si elektrik faturasına gidiyor.”

“Bu fiyat, hidroelektrik santrali ile yaptığımız müzakerelerin sonucu. Basitçe söylemek gerekirse, onlarla bir anlaşma yaparak kârımızın bir kısmını onlara ayırdık. Onlar elektrik, biz makine sağlıyoruz ve geliri paylaşıyoruz. Kazan-kazan durumu söz konusu.”

Oyun Oynadığımız İçin Neden Vergi Ödeyelim?

CCTV yayınına göre, Sichuan Elektrik Şirketi’nden bir yetkili, bu madencilik şantiyelerinin hidroelektrik santralleriyle anlaşma yapmamaları gerektiğini söylüyor. Yetkili, şantiyelerin incelendiğini fakat yerel yönetimin soruşturmasının somut bir sonuç vermediğini söylüyor. Dahası, Wang bitcoin geliri için vergi ödemedeğini söylüyor.

“Neden ödeyecekmişim ki?… Bitcoin kazıyoruz, bu olay tamamen bilgi işlem gücüyle alakalı. Oyun oynamak gibi. Oyun oynadığımız için neden vergi ödeyelim?”

Çinli fotoğrafçı Liu Xingzhe‘nin bir diğer haberi de Çinli bitcoin madencilerinin ilginç dünyasını gösteriyor. Liu’nun fotoğrafları Sichuan eyaletinin başka bir bölgesinde bulunan veri merkezlerindeki yatakhanelerde yaşayan ve haftalar boyunca hiç durmaksızın makinelerin bakımını yapan işçileri gösteriyor. İşçilerin çoğu başka şehirlerden geliyorlar ve yerel işlerin çoğunun verdiğinden daha iyi maaşlar almak için bu sapa dağlık bölgeye otostop yapıyorlar.

Sichuan bölgesinde madencilik tesisi bulunan Lui de yirmili yaşlarda.

 

Madencilik tesisindeki bir Çinli gece yarısı bir arızaya müdahale ediyor.

Lui’nin çiftliğindeki madenciler gün ve akşamın tüm saatleri boyunca hesaplama devre kartlarını yeniden monte ediyorlar ve gecenin ortasında bozulan makineleri tamir ediyorlar. Lui bölgedeki ucuz elektrikten istifade etmek için madencilik faaliyetlerini Henan’dan Sichuan’a taşıdığını yayın organına anlatıyor. Lui ek olarak kabaca 7000 madenci cihazını Çinli müşterileri için idare ettiğini anlatıyor.

Lui Sichuan’daki veri merkezinde bir iş görüşmesi yapıyor.

 

Haftalar boyunca cihazların başında duran çalışanlar tesisteki yurtta dinleniyorlar.

Bitcoin madeni çalışanlarından birisi en yakın şehrin kabaca 32 km uzakta olduğunu ve tesislerin yakınında para harcayacak hiçbir yer olmadığını söylüyor. Madencilerden biri fotoğrafçı Liu Xingzhe’ye şunu söylüyor: “İyi tarafı şu ki para harcayacak hiçbir yer yok yani tüm maaşınızı biriktirebilirsiniz.”

A Brief Glimpse Into the Lives of Chinese Bitcoin Miners – Bitcoin News

Ever wonder what it’s like to work at a bitcoin mining farm in China? Just recently two reports revealed the inner workings of Chinese bitcoin mines operating in the country’s Sichuan prοvince.