Ana Sayfa Haber Sydney Üniversitesi blok zinciri saniyede 400 bin işlem yapabileceğini iddia ediyor

Sydney Üniversitesi blok zinciri saniyede 400 bin işlem yapabileceğini iddia ediyor

Saniyede 400 binden fazla işlem yapabilen Kırmızı Karınlı Blok Zinciri çatallanma problemini ortadan kaldıran ilk blok zinciri teknolojisi olmakla övünüyor.

PAYLAŞ

Avustralya’nın Sydney Üniversitesinden araştırmacılar kendi ölçümlerine göre saniyede 440 bin ödemeyi işlemden geçirebilen yeni bir blok zinciri geliştiriyorlar. Katılımcıları, bu projenin küresel ekonomide devrim yaratma potansiyeli taşıdığına inanıyorlar.

İsmini okyanus ülkesinde yaşayan Kırmızı Karınlı Yılandan alan blok zincirini araştırma ve geliştirme faaliyetleri, üniversitenin Bilgi Teknolojileri Fakültesi tarafından yürütülüyor. Araştırmacılara göre bu yeni teknoloji sayesinde kripto para ödemelerinin neredeyse eş zamanlı ve aynı zamanda güvenli bir biçimde işlenmesi mümkün olacak.

Proje üyelerinin iddiasına göre, saniyede yaklaşık 56 bin ödemeyi işlemden geçirebilen VISA ağına kıyasla en iyi performansı Red Belly Blockchain gösteriyor. Arz konusunda da sınırları olan (21 milyon) bitcoin ise saniyede sadece yedi adet para transferini işlemden geçirebiliyor. Ethereum blok zinciri saniyede 20 işlemlik bir sınırlamaya sahip. İnternet üzerinden (itibari para) ödemelerinde lider olan Paypal 2015 yılında saniyede 450 ödemeyi işlemden geçirdiğini iddia etmişti.

“Red Belly Blok Zinciri 100 makine üzerinde saniyede 400 binden fazla işlem ile eşi görülmemiş bir hız vaat ediyor. Güvenlikli bir yapısının olması ise bankacılık gibi kritik sektörler için paha biçilmez öneme sahip. Ayrıca yatay ölçeklendirme ile artırılabilen bir başarım sağlıyor.” Araştırmacılar projenin internet sitesine bu görüşleri dile getiriyorlar.

Sydney Üniversitesi araştırmacıları Kırmızı Karınlı Blok Zincirinin hem açık (umumi) hem de özel (hususi) durumlara uygun olacak şekilde geliştirilen ilk blok zinciri ağı olduğunu belirtiyorlar. Bu sayede hem uçtan uca veri takası mümkün hale geliyor hem de yalnızca belirli kullanıcılarla bağlantıya izin veren sanayi uyarlamaları yapılabiliyor.

Çatallanmayan ilk blok zinciri

“Ana akım kamuya açık blok zincirlerinin aksine bizim sistemimizde çifte harcama zafiyeti (yani bir bireyin parasını iki kere harcamayı başarması durumu) bulunmuyor çünkü bu blok zinciri asla çatallanmıyor. Red Belly Blok Zincirini geliştiren Concurrent Systems Research Group adlı şirketin amiri, Sydney Üniversitesinden akademisyen Dr. Vincent Gramoli bir demeçte bunları yazdı.

Gramoli’ye göre Red Belly Blok Zinciri yatay olarak genişleme sayesinde diğer blok zinciri teknolojilerinde karşılaşılan çatallanma gibi yaygın problemlerin üstesinden gelebilir. İleriye giden iki muhtemel farklı istikamet üzerinde blok zincirinin ayrışmaya başlaması sürecine çatallanma adı veriliyor.

Araştırmacılar İnternet sitelerinde şöyle yazıyorlar: “Çatallanmanın olmayışı herhangi bir sayıda onay beklemeye gerek olmadığı anlamına geliyor. Bloğa bir kez giren işlemler temelli olarak orada kalıyorlar.”

Gramoli şöyle söylüyor: “Mutabakata dayalı blok zincirlerinin aksine bu sistem potansiyel olarak sınırsız sayıda istemcinin yolladığı saniyede yüz binlerce nakil işlemini karşılayabiliyor. Sistem, ödemelerin güvenliğini temin eden, yatay olarak ölçeklendirilebilen bir başarım sunuyor.”

Red Belly Blok Zincirinin atacağı bir sonraki adım, mutabakat işlemi sırasında katılımcıları otomatik olarak seçecek bir tavsiye sistemi geliştirmek olabilir. Üniversite bu tavsiye sisteminin, geliştirdiği blok zinciri teknolojisinin güvenliğini temin edeceğine inanıyor.