Ana Sayfa Haber Bitcoin Unlimited ve nChain 1 Gigabayt Blok Boyutuna Sahip bir Bitcoin Cash...

Bitcoin Unlimited ve nChain 1 Gigabayt Blok Boyutuna Sahip bir Bitcoin Cash Planlıyor

Bitcoin Unlimited ve nChain 1GB’lık blok boyutunun yanı sıra saniyede 3000 işlem yapabilen Visa ölçeğinde hıza erişmeyi test edecek olan bir ortaklığın duyurusunu yaptı. Ölçeklendirmede sağlanan başarılar aşamalı olarak öncelikle Bitcoin Cash için uyarlanacak.

PAYLAŞ

Bitcoin Unlimited ve nChain, 1GB boyutlu blokları ve saniyede 3000 işlemlik Visa ölçeğinde hıza, Bitcoin protokolü üzerinde erişmeyi test edecek olan bir ortaklığın duyurusunu yaptı. Gigablock Testnet Initiative adlı müşterek girişim, üyelerin 23 Eylül 2017 tarihinde sonuca bağladıkları bir oylamayı takiben Bitcoin Unlimited (BU)’dan yoğun bir destek gördü.

İşbirliğine dayalı bu ölçeklendirme girişimi, nChain ve BU Haziran 2017’de Kanada’nın Vancouver şehrinde bir çalışma atölyesinde buluştuklarından beri gündemdeydi. Bu iki şirket, bitcoini zincir üzerinde ölçeklendirme vizyonunda ortaklar. Daha yüksek zincir üstü kapasite konusunda Bitcoin Core (Bitcoin Çekirdeği) isteksiz davrandığı için, büyük blok destekçileri Bitcoin’e alternatif çatallara yöneldiler.

BUIP065: Gigablock Testnet Initiative: A Global Test Network for Bottleneck Analysis Under Very High Levels of Transaction Throughput (Gigablok Testnet Girişimi: Çok Yüksek Seviyede İşlem Hacmi Koşullarında Darboğaz Analizi için Küresel bir Deneme Ağı) adlı proje bir bitcoin forum başlığında Peter Rizun tarafından kamuya açık hale getirildi. Proje 18 Eylül’de BUIP062, 63, 64, 66 ve 67 ile birlikte BU üye oylamasına çıktı.

BU ile nChain BUIP065 için kaynak ve fon ayırarak, her biri toplam bütçenin %50’sini üstlenecek şekilde 5 yıla yayılmış biçimde 1.5 milyon dolar sağlayacaklar. Bunun yanında British Columbia Üniversitesinden bir grup profesör ve görevli, ek araştırma kapasitesi sağlayarak yardımcı olacaklar.

Daha büyük blokların lafını sakınmayan destekçisi Peter Rizun, diğer BU üyeleri Andrea Suisani, Peter Tschipper Andrew Stone, Andrew Clifford ve Erik Beijnoff ile birlikte çalışacak.

Bitcoin Core’un Ölçeklendirme Yaklaşımını Eleştirenler

nChain ve BU, Bitcoin Core’un zincir dışı ölçeklendirme yaklaşımına eleştirel yaklaşan bir fraksiyonun üyeleridir. Bu yılın başındaki ölçeklendirme tartışmaları iki seçenek arasında anlaşmazlık ile sonuçlanmıştı: sert bir çatallanma ile daha büyük bloklar mı yoksa yumuşak bir çatallanma ile Segregated Witness kapasite artışı mı? Sonuç, Bitcoin Cash ve Bitcoin adlı iki zincirin ortaya çıkmasına sebep olan 11 Ağustos 2017 tarihli sert (zoraki) çatallanma olmuştur.

Kimilerinin anonim Bitcoin mucidi Satoshi Nakamoto olduğuna inandığı Craig Wrigt, Segregated Witness’in, özgün bitcoin vizyonunun yozlaştırılması olduğunu söylüyor. Wright da, sonuncusu Future of Bitcoin Konferansı’nda olmak üzere, birden fazla kere sert çıkışlar yaparak, Segragated Witness’in bitcoin protokolüne gereksiz riskler eklediğini söylemiştir.

nChain Baş Mühendisi Craig, şirketin kaynaklarını Bitcoin’i zincir üzerinde ölçeklendirme çabasına doğru yönlendirdi. nChain Grup CEO’su Stefan Matthews şöyle söylüyor:

Birçok insan bitcoin ağının daha hızlı işlemlerin altından kalkabileceğine ve kurumsal ölçekte kabiliyetlere sahip olabileceğine inanıyor. Bizler nChain’de, devasa zincir üstü ölçeklendirmeyi bir gerçeklik haline getirmek amacıyla inançlarımızı, kaynak ve faaliyetler ile destekliyoruz.

Bitcoin Cash için GigaBloklar

Büyük blokları ve zincir üstü ölçeklendirmeyi savunanlar Bitcoin Cash etrafında faal bir topluluk meydana getirdiler. Bitcoin çatalı cüretkâr bir hamle yaparak varsayılan blok kapasitesini 8MB’ye yükseltti ve Segragated Witness’i söküp attı. Bazı Bitcoin şirketleri Bitcoin’in bu vizyonunu iyi karşıladı ve ona destek verecek şekilde hizmetlerini güncelledi.

Kısa süre önce Bitpay, BitPay ve Copay adlı cüzdan uygulamalarının Bitcoin Cash destekleyecek şekilde güncellendiğini açıkladı.

GigaBlock tarafından ölçeklendirmede sağlanan başarılar, aşamalı olarak öncelikle Bitcoin Cash için uyarlanacak. nChain ve BU tarafından yürütülen iki bağımsız deneme, 32 ve 64 megabayt boyutlu blokların mümkün olduğunu ispat etti bile. Bitcoin Cash Gigabloklar, birçoklarının umduğundan daha erken gerçekleşebilir.