Ana Sayfa Haber BP Petrol ve Gaz Ticareti için Blok Zinciri ile Deneyler Yapıyor

BP Petrol ve Gaz Ticareti için Blok Zinciri ile Deneyler Yapıyor

Aktif sistemlerin yanı sıra ticari testler yürütmek isteyen petrol devi BP, Eni ve Wien Energie ile birlikte çalışmalar yürüyor.

PAYLAŞ

BP petrol ve gaz ticaretini daha verimli hale getirmek amacıyla blok zinciri ile deneyler yürüterek, büyük şirketlerin bu veri tabanı teknolojisini ana akım kullanıma soktuklarının son işaretini veriyor.

Birleşik Krallık grubu, blok zincirini enerji sektöründe kullanmanın “pratik ve etik” yansımalarını keşfetmek amacıyla pilot programlara yatırım yaptığını söylüyor.

BP teknoloji sorumlusu David Eyton şunları söylüyor: “Blok zincirinin bize rekabette üstünlük sağlayabilecek kullanımları bulunuyor. Hız ve ödemeleri onaylama bakımından blok zinciri çok daha verimli olabilmektedir.”

Çevrimiçi ödemeleri kaydeden dijital bir muhasebe defter sistemi olan blok zinciri genellikle, bu teknolojiye dayanan bitcoin gibi dijital paralarla ilinti olan yıkıcı bir “düzen karşıtı” yenilik olarak kabul ediliyor.

Gel gelelim BP’nin ilgisi, finansal süreçleri kolaylaştırma ve birçok işlemde faturalandırma ile aracılara duyulan ihtiyacı ortadan kaldırma gibi, blok zincirinin sunduğu fırsatları çok uluslu şirketlerin artan bir biçimde görmeye başladığını gösteriyor.

İtalyan petrol devi Eni ve Avusturyalı Wien Energie ile birlikte bir pilot program üzerinde çalışan BP, blok zincirli alım satım işlemlerinin gerçek ticari sistemler ile paralel biçimde yürütüldüğü deneysel çalışmalara devam ediyor.

Bu üçlü şimdilerde bu sistemi ticari hale getirmek amacıyla Anglo-Kanadalı bir teknoloji firması olan BTL ile birlikte çalışıyorlar. Diğer enerji şirketleri de iştirak etmeleri için davet edildiler.

Eyton, kripto para yerine geleneksel para birimlerini kullanarak petrol ve gaz ticareti yapmanın, BP içinde (haricen ve kuruluş içinde) blok zincirinin muhtemel birçok kullanımlarından yalnızca bir tanesi olduğunu söylüyor.

Financial Times’a verdiği bir demeçte Eyton şöyle söylüyor: “Birçok kurumsal oluşuma sahip büyük bir şirkette, şirketin farklı parçaları arasında mali uzlaşma ve hesap güncelleme işlerini idare etmek gerekiyor. Blok zinciri bu işlerin büyük bir kısmı için elverişli.”

Ticari Blok Zincirleri

Blok zinciri kullanımını benimseyen “geleneksel” şirketler arasında blok zincirini deniz sigortası poliçelerinde kullanan AP Moller-Maersk ile blok zincirini sınır ötesi ticaretin finansmanında kullanan HSBC ve Deutsche Bank gibi Avrupa’nın en büyük bankaları bulunuyor.

BP pilot programında görev almış olan EY ortağı Andew Woosey, blok zincirinin “riskte azalma, siber tehlikelere karşı koruma ve nihayetinde ciddi maliyet tasarrufu” sağlanmasına yol açabileceğini söylüyor. Fakat bu potansiyeli gerçekleştirmek için “daha fazla mühendislik çalışması ve örgütlenme çabası” gerektiğini belirtiyor.

Blok zinciri, gres yağlı pompalar ve valfler ile ilişkilendirilen bir sektörün modernleşme çabaları sırasında benimsediği bir dijital teknoloji dalgasının bir parçası.

BP geçtiğimiz ay özel jet uçak kiralama için talebe dayalı bir pazar yeri olan Victor ile 10 milyon dolarlık bir yakıt ikmal anlaşmasına yatırım yapmıştı. Bu anlaşma ile grup, taşımacılık sektörünün tüm alanlarını altüst etme potansiyeli taşıyan Uber tarzı dijital teknolojide kendine bir yer edinmiş oldu.

Haziran ayında BP, NASA tarafından geliştirilen bir teknolojinin ticarileştirilmiş hali olan Beyond Limits adlı Kaliforniyalı yapay zeka girişimine 20 milyon dolar yatırım yaptı. BP’nin yapay zekayı kullanabileceği muhtemel alanlar, petrol arama sismik verilerinin analizinden, rafinerilerdeki güvenlik kusurlarının tespitine kadar uzanıyor.