Ana Sayfa Haber Bitcoin Cash Madencilik Zorluğundaki Ciddi Düşüş Zinciri Hızlandırdı

Bitcoin Cash Madencilik Zorluğundaki Ciddi Düşüş Zinciri Hızlandırdı

20 Ağustos Pazar günü Bitcoin Cash (BCH) ağı 479808. bloktan geçerli olmak üzere zorluğunu bir derece daha indirerek BTC ağının yüzde 7’si seviyesine çekti. Bunun ardından, madencilik havuzu BTC.com ağ üzerinde ilk bloku bulduktan sonra, bir başka madencilik havuzu daha BCH zinciri üzerinde blok işleyenlere katıldı.

PAYLAŞ

Bitcoin Cash zorluğu BTC madencilik zorluğunun yüzde 7’sine düştü

BCH ağı üzerinde madencilik yapmak BTC’ye kıyasla %115 daha kârlı hale geldiğinden beri oyun teorisi madenciler için daha ilginç bir hal almaya başladı. Buna dijital paranın değerinin 800 doları test etmesi ve zorluk seviyesinin Bitcoin ağına göre %7 seviyesine düşmesi sebep oldu. Şimdilerde, 3-7 dakikada bir blokun bulunduğu BCH zincirinde işlemler daha hızlı gerçekleşiyor. BCH günlük ortalama karma hızı geçtiğimiz hafta dört gün boyunca ciddi biçimde yükselerek, Bitcoin ağının %10’una tekabül eden yedi exahash hızına ulaştı.

Bu gizemli madenci geçtiğimiz birkaç gündür daha az blok yakalamaya başladı çünkü diğer madencilik havuzları da tempoyu artırdılar. Bilhassa pool.Bitcoin.com, Bitclub ve ViaBTC gibi madencilik havuzları son zamanlarda daha da fazla blok işlemeye ve dolayısıyla karma hızını yayan bir etki göstermeye başladılar. Son 144 BCH blokunun %27’den fazlasını ViaBTC çıkarırken gizemli madencinin payı %68’e kadar düştü. Çatallanmadan (blok zinciri ayrışmasından) bu yana toplam 1507 blok kazıldı ve çatal, BTC zincirinin 1349 blok gerisinde kaldı. Gel gelelim BCH ağ zorluğu böylesine düşük seyreder ve bloklar mevcut hızla kazılmaya devam ederse, zincir arayı kapatacaktır.

BTC.com madencilik havuzu BCH madenciliğine başladı, onu diğerleri takip etti

Ağ zorluk seviyesindeki değişimlerin yanı sıra BCH bloklarını işlemden geçirmeye başlayan yeni bir havuz da bulunuyor. Madencilik havuzu BTC.com ilk bloku olan 480002 numaralı bloku 20 Ağustos’ta kazarak, geçen hafta başlayan Bitclub’ın ardından ağa katılan ikinci havuz oldu. Dahası, Trustnodes’a göre büyük madencilik havuzu BTC.top da 21 Ağustos’tan itibaren BCH madenciliğine başlayacak. BTC.TOP kurucusu Jiang Zhuo bu yayın organına yaptığı açıklamada, madencilerin havuz ayarlarında BTC ile BCH arasında seçim yapabileceklerini söyledi.

Bitmain’den Jihan Wu Bitcoin Cash’i değerlendiriyor

Bu yeni havuz Bitmain kurucusu ve Antpool işletmecisi Jihan Wu’nun 17 Ağustos’ta yaptığı bir açıklamaya uyuyor: “Segwit destekleyen havuzlardan en az bir tanesi bitcoin cash madenciliği yapmaya başladıktan sonra Antpool da BCH madenciliği için bir seçenek sunmaya başlayacak.” Yani BCH bloklarını işleyen havuzların sayısı arttığına göre, Jihan Wu’nun Antpool’u da yakın zamanda bu dijital paranın madenciliğine başlayabilir.  Birkaç gün sonra Jihan Wu BCH ve BTC hakkında bazı ilginç demeçler de verdi.

Jihan Wu Twitter’da şunları yazdı: “Eğer bitcoin cash ölsün istiyorsanız, lütfen Brian Armstrong’a bitcoin cash’i işleme açması için ısrar edin. Çünkü Coinbase’deki bir sürü yatırımcı elindeki bitcoin cash’i satmak istiyor.” Bir başka demecinde Jihan Wu, Twitter takipçilerine kışkırtıcı bir benzetme veriyor:

Amerika İngiltere değildir. Amerika Amerika’dır. Bitcoin Cash, Bitcoin değildir. Bitcoin Cash Bitcoin Cash’tir.

BCH destekçileri, bu dijital para biriminin karma hızı ve sikkelerin borsa değerinde hareketlilik beklediklerinden ötürü önümüzdeki haftayı iple çekiyorlar. Makalenin yazıldığı sırada BCH fiyatı geçen haftanın 960 dolarlık zirvesinden epey aşağıya inmiş durumda, 760 dolar seviyelerinde geziyordu.