Ana Sayfa Haber Wu Jihan: Bitcoin Blok Zinciri Ayrışmasının Arkasındaki Gizemli Adam

Wu Jihan: Bitcoin Blok Zinciri Ayrışmasının Arkasındaki Gizemli Adam

PAYLAŞ

1 Ağustos’ta yaklaşık olarak TSİ 15:20’den başlamak üzere Bitcoin blok zinciri ikiye ayrıldı ve bu yeni blok zinciri üzerinde yeni bir sikke dizisi ortaya çıktı: Bitcoin Cash (BCC). Bitcoin fiyatı %10’dan fazla kayıp yaşayarak yaklaşık 40 dakika içinde 2944 dolardan 2632 dolara düştü.

Bu ayrışmanın Bitmain kurucu ortağı ve CEO’su Wu Jihan tarafından tetiklendiğine yönelik Bitcoin topluluğunda kısmi bir mutabakat ortaya çıkmıştı. 2013 yılında kurulan Bitmain madencilik hesaplamaları için özel olarak tasarlanmış çipler kullanarak bilgisayarlar üretiyor ve şimdilerde dünyanın en büyük Bitcoin madencilik ekipmanı üreticisi konumunda bulunuyor.

Bitcoin Unlimited’in agresif destekçisi

Bitcoin Unlimited, Bitcoin’in ölçeklenebilirlik problemi için üretilen bir çözüm. Bitcoin Core olarak adlandırılan mevcut sisteme göre Bitcoin blokları daha en başından beri 1MB ile sınırlı ‘depolama’ alanına sahipler.

Bununla birlikte, Bitcoin Unlimited blok boyutunun yükseltilmesi gerektiğini çünkü bu kapasite sınırlamalarının Bitcoin daha popüler hale geldikçe sıkışmalara yol açtığını ve ödemelerde uzun gecikmelere sebep olduğunu savunuyor.

Wu Jihan, Bitcoin’in epey yüksek sıklıkta ödeme desteğine sahip olması gerektiğini düşünüyor. Bitcoin Unlimited’e agresif bir biçimde destek oluyor. Wu Mart’ta Bloomberg’e şu açık beyanı veriyor: “Havuzumuzun tamamını Bitcoin Unlimited’e çevireceğiz. Zoraki çatallanmanın ne şekilde seyredeceğini tahmin edemeyiz. Yaşayarak göreceğiz.”

Bitmain: “dünyanın en değerli Bitcoin şirketi”

Wu Jihan, Bitcoin topluluğu içinde epey etkili olan bir isim. Bir habere göre blok zinciri faaliyetlerinin yüzde 15’i Jihan’ın grubuna dayanıyor.

Kendini “Çinli bir bitcoin evanjelisti” olarak tanımlayan Wu, Satoshi’nin beyaz bülteninin ilk Çince tercümesini yapan insan. Şirketi Bitmain, Çin’de sıklıkla dünyanın en değerli Bitcoin şirketi olarak tarif ediliyor.

Bitmain dünyanın en büyük madencilik donanımları üreticisi konumunda bulunuyor. Ayrıca dünyanın en büyük madencilik havuzu AntPool’u da Bitmain işletiyor. Bitcoin zincir bilgilerinin gösterdiği üzere Nisan 2017’de Antpool yaklaşık 700 blok kazmış, yani o dönemde madenciliği yapılan blok toplamının %21.8’ini.

1986 yılında doğan Wu eski bir finansal analist ve özel sermaye fonu yöneticisi. Bir risk sermayedarı olarak Mayıs 2011’de Bitcoin ile tanışma fırsatı bulan Wu, Bitcoin ile ilgili projelere yatırım yaparak güzel getiriler kazanma isteği duyar. Wu 2014 yılındaki bir röportajda “bu sektöre girdiğimde TaoBao ve Mt.gox (Tokyo merkezli bir bitcoin borsası) aracılığıyla bitcoin satın alıyordum” demişti.

2011 yılında Satoshi beyaz bültenini Çince’ye çeviren Wu bunun ardından şimdilerde Çin’in en tutulan Bitcoin haberleri sitesi olan 8btc.com’u kurar.

2011 yılında Çin (bitcoin) topluluğundaki Bitcoin tartışmaları ya fazlasıyla teknik ya da bir nebze karamsardı. Bitcoin’in temel prensiplerini ve değerini izah edebilen çok az insan bulunuyordu. 8btc.com bu mesajı yerine ulaştırma görevini üstlendi ve bu da 8btc.com’un yanı sıra Wu Jihan’ın sektörde lider pozisyonuna gelmesine kısmen katkı sundu.

2013 yılında Bitmain’i kuran Wu, o günden sonra vaktinin ve enerjisinin büyük kısmını bu şirkete ayırdı. Wu, pazarlama, satış ve yatırım işleri sorumlusu olarak halen Bitmain’de görev yapıyor.

Yatırım demişken, Bitmain’in bazı erken dönem blok zinciri projelerine yatırım yaptığı bildiriliyor. Örneğin:

  • Rootstock (Çekirdek-Başlangıç): akıllı bir sözleşme platformu;
  • Btckan (Seri A): BitKan olarak da tanınan bir Bitcoin piyasa verileri tedarikçisi;
  • ViaBTC (Seri A): 1 Ağustos 2017, TSİ 21:14’te ilk Bitcoin Cash blokunu kazan, dünya genelindeki en büyük 10 madencilik havuzundan biri.

Gel gelelim, Bitmain’in sermaye (toplama) durumuna dair nadiren haberler alıyoruz. Bir risk sermayesi analistinin buna getirdiği bir açıklama: “Belki de Bitmain hiçbir zaman para sıkıntısı çekmemiştir.”

 

Wu Jihan: The Mysterious Man Behind Bitcoin Blockchain Split – Lend Academy

Starting August 1 at about 8:20 am EST, the Bitcoin blockchain split and there was a new set of tokens – Bitcoin cash (BCC) – on the new blockchain. Bitcoin price dropped over 10% from $2944 to $2632 in about forty minutes. It was partially agreed in the Bitcoin community that this split was initiated …