Ana Sayfa Haber Bir Tıkla ICO için Ripple Tabanlı Yeni Merkezsiz Borsa

Bir Tıkla ICO için Ripple Tabanlı Yeni Merkezsiz Borsa

The World Exchange adlı ücretsiz ve tam donanımlı yeni Ripple cüzdanı dileyen herkesin bir tık ile kendi sikkelerini üretip pazarlamasına imkan veriyor. Cüzdan Autodidactic I tarafından piyasaya sürülüyor ve Github üzerinden açık kaynaklı olarak temin edilebiliyor.

PAYLAŞ

Önceleri otonom ticaret ve diğer projelerde giriştiği serüvenler ile tanınan Autodidactic I adlı gurup, The World Exchange adlı yeni bir ücretsiz ve tam donanımlı Ripple cüzdanı piyasaya sürdü. Bu cüzdan Ripple’ın az bilinen birçok özelliğini ön plana çıkarıyor. Bu özelliklerden bir tanesi de, herkesin bir tık ile kendi blok zinciri tabanlı sikkelerini (ICO ve ITO) tedavüle sürüp pazarlamasına imkân veren yerleşik borsa işlevi. Sitede ayrıca daha gelişmiş fakat halen Ripple’a özel bazı işlevler de bulunuyor. Mesela, kurumsal kullanıcıların güvenilir bağlantı listeleri oluşturup, yazılım yahut akıllı sözleşme kullanmaksızın, müşteriyi tanıma ve kara paranın önlenmesi (KYC/AML) hususlarındaki gereksinimleri doğrudan doğruya sikkenin içine gömebilmeleri gibi işlevler. Ekip, yalnızca kullanıcı dostu olmakla kalmayıp Ripple gibi blok zinciri teknolojilerinin maharetlerini hakkıyla ortaya koymak konusunda da adım atan bir cüzdanın eksikliği sebebiyle eko-sistemde ortaya çıkan boşluğu doldurmak için, bu sitenin yardımcı olacağını umuyor.

The World Exchange yani Dünya Borsası’nın yalnızca isminde borsa bulunuyor. The World Exchange bütünüyle istemci uçta (yani kullanıcının bilgisayarında) çalışıyor ve arka uçta çalışan bir yazılım ya da veri tabanına dayanmıyor. Bu da, kullanıcıdan herhangi bir veri toplanmadığı, depolanmadığı veya herhangi bir aracıya veri yollanmadığı anlamına geliyor. Kullanıcılar yerel olarak çalıştırmak maksadıyla sayfayı bilgisayarlarına indirebiliyorlar. Hatta bu tarayıcı sayfası, soğuk cüzdan oluşturmak için İnternet’e hiç bağlanmadan bile çalıştırılabiliyor. Blok zinciri tabanlı sikkeler (token) sunan fakat yine de geleneksel merkezi borsalar gibi çalışan diğer birçoklarının aksine The World Exchange tamamıyla blok zinciri teknolojisine dayanarak iş görüyor.

Sikke satışları ile bir projeye kaynak toplamaktan (ICO) tutun da sözleşme yerine yazılım tarafından idare edilen merkezsiz otonom kuruluş uyarlamalarına (DAO) kadar her şey için git gide daha da çok tercih edilen bir yöntem olarak, insanların kendi blok zinciri tabanlı sikkelerini piyasaya sürdüklerini görüyoruz. Ekip bu siteyi kurarak girişimlerin önündeki engelleri küçültmeye yardımcı olmanın yanı sıra blok zinciri teknolojilerinin ana akım kullanımını teşvik etmeyi umuyor. Ekip, blok zinciri ile ilgili çeşitli kavramları izah eden teknik olmayan dokümanların yanı sıra, kullanımı zaten oldukça kolay olan siteyi anlatan tanıtıcı videolar hazırlamak için büyük bir çaba harcamış. Son ama önemli bir diğer konu ise şu ki şirket sikke alım anlaşmaları için ücretsiz bir şablon hazırlamak üzere çeşitli ICO / ITO hizmet sağlayıcıları ile koordineli bir biçimde çalışıyor. Bu, hukuk danışmanlığına duyulan ihtiyacı ortadan kaldırmayacak olsa da, kendi sikkesini tedavüle sokmaya çalışan birinin masraflarını ciddi biçimde düşürecektir. Blok zinciri kullanımını daha kolay erişilebilir hale getirme hedefi doğrultusunda, site mütemadiyen geliştiriliyor ve ekip bu çabaya ileri adım attıracak herkes ile işbirliğine olumlu yaklaşıyor.

The World Exchange hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için theworldexchange.net adresini ziyaret edebilirsiniz. Cüzdan ve merkezsiz borsa (yazılımı), açık kaynaklı olarak Github üzerinde veya HTML sayfasının kaynak kodunda bulunabilir.

Ripple, Ripple Labs tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir dağıtılmış kütük (defteri) teknolojisi. Ripple, Ripple Labs veya bu şirketin sikkesi XRP’nin The World Exchange veya onun yaratıcıları ile herhangi bir ilintisi bulunmamaktadır. The World Exchange, açık kaynaklı Ripple platformu üzerinde yazılım geliştiren üçüncü bir taraftan ibarettir.