Ana Sayfa Haber Bankalar-Arası Blokzinciri Grubu

Bankalar-Arası Blokzinciri Grubu

PAYLAŞ

Ripple ve Büyük Bankalar, Küresel Ödemeler İçin İlk Bankalar-Arası Blokzinciri Grubunu Hayata Geçiriyor

Ripple şirketi, yeni duyurduğu “Global Ödemeler İdari Grubu” (Global Payments Steering Group) ile küresel para transferleri için ilk “kurallara dayalı blokzinciri ödemeler ağını oluşturacak yeni bir bankalar-arası grubun detaylarını açıkladı.

Blokzinciri ve Fin-tek şirketi Ripple, yaptığı açıklamada, bankaların blokzinciri üzerinde para transferleri yapabileceği genel kurallara ve yönetim biçimine yaklaşıldığını ifade etti.

Global Payments Steering Group (GPSG) ilk başta 6 kurucu üyeden oluşacak ve blokzinciri teknolojisine dayalı küresel ödemeler için ilk bankalar-arası grup olacak.

Kurucu üyeleri, Kuzey Amerika’dan Bank of America Merill Lynch ve Royal Bank of Canada; Avrupa bankaları Santander, UniCredit ve Standard Chartered; ve Avustralya bankacılık kuruluşu Westpac Banking Corp.

Yapılan basın açıklamasına göre, GPSG “Ripple ödeme işlemleri yönetmeliğinin oluşturulması ve sürdürülmesinden, Ripple’in kullanılmasıyla ilgili standartların resmileştirilmesinden ve Ripple ödeme imkanlarının uygulanmasına destek veren aktivitelerden” sorumlu olacak.

Wall Strret’e alım-satım-sonrası finansal hizmetler veren Depository Trust&Clearing Corp (DTCC)’ın  eski Başkan ve CEO’su Donald Donahue bu yeni kurulan organizasyonun yönetim kurulu başkanı rolünü üstlenecek. Kendi yaptığı açıklamada:

GPSG’nin oluşumu gerçekten önemli bir gelişme çünkü bu, büyük bankalar blokzinciri kullanarak yapılacak sınır ötesi para transferlerinin idaresiyle ilgili ilk defa elle tutulur ilkeler formüle ettiler.

Bu şekilde, Ripple ve iş ortakları ödeme sürelerini ve maliyetleri düşürmeyi hedeflerken, bunun yanında blokzinciri teknolojisini kullanarak yüksek hacimli ve düşük-değerli küresel işlemleri kolaylaştırmada öncü olmak istiyorlar.

Ripple Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucu ortaklardan Chris Larsen şunları ekledi:

Bugünlerde insanlar paranın İnternet hızında hareket etmesini bekliyorlar. Bu yüzden biz sınır-ötesi ödemeleri hızlandırma ihtiyacına yanıt bulmak için bu önde gelen bankalarla birlikte çalışıyoruz.

Larsen, GPSG’yi finansal kuruluşların ve müşterilerinin “kitlesel ölçülerde yeni ödeme şekillerini” üstlenmeye yardımcı olacak bir faktör olarak gördüğünü ifade etti.

Blokzinciri potansiyelini gerçek-hayat uygulamasına çevirmekle ilgili, Santander’in Ar-Ge başkanı şunu ilave etti:

Artık bankaların blokzinciriyle ilgili potansiyel faydaları tartışmak yerine bunu gerçeğe dönüştürmelerinin vakti geldi.

Bankalar-arası bu grubun oluşturulması Ripple’ın bu ayın başında $55 milyonluk fon toplamasından hemen sonra gerçekleşti. Şu ana kadar, Ripple’ın bankacılık ağında global 50 büyük bankaların arasından 15’i ortak olarak yer alıyor.  Bunlardan 10’u ticari anlaşma aşamasında ve Ripple 30 bankayla ilgili pilot çalışmalarının sonuçlandığını söylüyor.

 

 

Ripple – Bank of America Merill Lynch – Royal Bank of Canada – Santander – UniCredit – Standard Chartered – Westpac Banking Corp – Depository Trust&Clearing Corp